Lotus

front.post
front.public: 20. 07. 2019
000-obnoveny-obnoveny

Automobiloví fanoušci zcela jistě vědí, když se řekne jméno Lotus.  Lotus je značka anglických aut, která byla založena v Hethelu v hrabství Norfolk. Tato známá firma se zabývá hlavně sportovními vozy.  


Jako jedna z mála vyrábí auta, která jsou známá svým skvělým ovládáním a také enormně nízkou hmotností. Továrna Lotus byla založena roku 1952 Colinem Chapmanem, který byl inženýr a konstruktér. Je zajímavé, že svoji továrnu řídil ve svém volném čase.  


  


Colin Chapman se nezajímal jenom o auta jako taková. V rámci stavebního inženýrství, které studoval, povinně absolvoval výcvik RAF, přičemž po úspěšném skončení školy sloužil nakrátko u Britského královského letectva. Chapman byl známý mimo jiné tím, že udával vývoj automobilismu díky svým inovacím. V Anglii například zavedl samonosné karoserie.   Letos je tomu už šedesát let, co vznikla závodní značka Lotus. První auto, díky kterému ho začali registrovat a uznávat i ostatní, se stalo Lotus Mark 8. V roce 1958 vstoupil do závodů Formule 1 s autem Lotus 12, a od té doby se říká, že způsobil technickou revoluci.  


 


Zatím posledním vyráběným typem je Lotus Exige, tedy, co se týká normálního, běžného provozu. Na trh bylo uvedeno v roce 2000 a jedná se o malé sportovní dvoudveřové auto. Zrychlení z nuly na sto kilometrů v hodině dokáže za méně než pět sekund, z nuly na sto šedesát za méně než třináct sekund, přičemž maximální rychlost je dvě stě třicet sedm kilometrů za hodinu. Spotřeba se uvádí dvanáct litrů na sto kilometrů.