Akustické kytary Oscar Schmidt

front.post
front.public: 03. 11. 2018
000  – obnovený – obnovený

Americká firma Oscar Schmidt je asi nejznámější firmou, která se zabývá produkcí akustických kytar s mnohaletou tradicí. Její nástroje se asi 80 let prodávaly podomním způsobem, který obstarávali cestovní prodejci. 


Firma Oscar Schmidt vznikla v Jersey City ve státě New Jersey v roce 1871. Byla založena bratry Oscarem a Ottou Schmidtovými. Počátky založení se nesly v duchu prodeje, ale i v patentování řady inovací, kterými bratři své nástroje vylepšili. Na začátku roku 1920 již měla firma výrobny v pěti oblastech.  


 


Jak už bylo řečeno, prodej probíhal podomním způsobem, což vedlo k tomu, že firma získávala zpětnou vazbu, náměty a přání zákazníků. Ty pak používala jako odrazový bod pro výrobu dalších modelů a neustále tak pracovala s připomínkami zákazníků. To je v podstatě základ úspěšné firmy.  


  


Původně chtěla společnost vyrábět jednoduše koncipované nástroje s odolnou konstrukcí, které by vyhovovaly domácí hře na kytaru. Bohužel se mezi dvacátými a čtyřicátými lety v době hospodářské krize setkala s řadou problémů. Její nástroje tak často spočinuly ve sklepech nebo půdách. Dnes se však jedná o velice hodnotné nástroje uznávané sběrateli, které řadu let ležely pod prachem.    


 


Firma dnes funguje pod značkou Washburn. Vyrábí osobitě designové kytary s velice typickou hlavou a designem kobylky a ochranného krytu. Základem je pečlivě vybrané dřevo a několik osvědčených zvyklostí, které se při výrobě používají. Všechny typy kytar jsou vyráběny z kombinace mahagonového krku a hmatníku s palisandrem. Výrobce nezapomíná na mladší generaci hráčů. Při konstrukci kytar pro tuto věkovou třídu se drží svého standardu a kvalitou nepolevuje. Vybírá stejný materiál a dřevo, jako mají vlajkové kytary i pro poloviční a tříčtvrteční modely. To už je koneckonců standard, kterým by se měla držet řada firem.