Americká Samoa

front.post
front.public: 03. 02. 2019
time01 – obnovený-kopie

Americká Samoa je jeden z posledních rájů na zemi – tohle tvrzení je nachlup pravdivé, ale je otázkou, jak ještě dlouho. Nachází se v Tichém oceánu, blízko Samoy. Má pět hlavních ostrovů a k tomu i dva korálové atoly. Největší a nejlidnatější ostrov je Tutuila.  Když z Americké Samoy pojedete směrem na západ, tak se dostanete třeba i na legendární Cookovy ostrovy. Úředními jazyky jsou tu vlastně dva. Ten první je angličtina, a ten druhý, to je takové jakoby místní nářečí – samojština – něco na ten způsob. Už z názvu je patrné, že tato země je součástí Spojených států Amerických. Platí se tu tedy logicky americkým dolarem.  


  


Politika je zde hodně obšírná spolu s historií, protože zde byly i války, ale my se zaměříme na krásy tohoto ostrova. Můžete se vydat například na Pago Pago. Najdete tu mnoho zalesněných hor, přístav, tržiště a tak dále, v podstatě se však jedná o vesnici. Americká Samoa nabízí i mnoho řemeslných atrakcí, například tetování. Když si řeknete, tak vás klidně potetují domorodci na ulici, potažmo v nějaké chýši. Jako taková zajímavost se dá uvést, že tu mají pouze jeden státní svátek, a to Den vlajky, který se slaví sedmnáctého dubna. Pokud někoho zajímá počasí, tak se jedná o tropické místo.  


 


Když se ještě vrátíme k trhům, tak ty v Apii jsou hojně navštěvované. V podstatě jsou tu otevřené každý den, ale říká se, nejlepší je to od pondělí do soboty. Najdete tu kokosové ořechy, ovoce, zeleninu a mnoho jiného. Pak tu mají ještě tzv. blešák nebo bleší trh. Najdete tu výrobky, které jsou udělány z tradičních místních řemesel. Jsou to obvykle dřevěné výrobky, doplněné keramickými, následně tkaniny a vlastně cokoliv, co si umíte představit. Pro místní je to způsob obživy, pro turisty suvenýr ke koupi. Do třetice tu je rybí trh. Otevírá se už od šesti hodin ráno.  


 


Najdete tu mnoho čerstvých ryb, ale třeba i chobotnici, a pozor, říká se, že tu jsou neuvěřitelně nízké ceny, i když každý člověk se na to dívá trochu jinak – pro vyšší vrstvu to může být za hubičku, pro tu nižší zase dost drahé. Mezi takové zajímavosti se zde řadí mořské okurky. Lalomanu Beach – jedna z posledních nedotčených pláží, se pyšní nádhernou přírodou, pískem a azurovým mořem. Jedná se vlastně o přírodní rezervaci, kde žijí tropické druhy ryb, želvy, mořští ptáci a další. Na Americké Samoe se dá i surfovat, koneckonců jsou na to zde úplně ty nejlepší podmínky.


Foto © Depositphotos.com/shanin