Berlín

front.post
front.public: 18. 01. 2020
time01 – obnovený-kopie

Od roku 1991 je hlavním městem Spolkové republiky Německo, když ořevzal po sloučení obou zemí pomyslné žezlo od Bonnu. Berlín je dokonce druhým největším městem Evropské unie. Počet obyvatel zde dělá skoro tři a půl milionu.


 


Je zajímavé, že kromě Němců tu najdete Turky, Poláky, Srby nebo Araby. Pokud by chtěl cestovat někdo dejme tomu z Prahy do Berlína, tak se musí připravit na cestu vlakem v podobě pěti hodin, letadlo to zvládne za méně než tři čtvrtě hodiny.Berlín vznikl zhruba někdy okolo roku 1244, kdy existuje první zmínka o tomto městě. Je rozdělen do dvanácti městských obvodů, přičemž je to docela složité. Když se podíváme na církev, tak tu vedou protestantští křesťané. Berlín disponuje jednou z nejpropracovanějších dopravních sítí na světě. Je například celkem dobře napojený na celoněmeckou evropskou síť dálnic. Hojně je využívaná dále letecká doprava, pak železniční, ale i městská hromadná doprava. Ovšem jsou tu hodně často vidět dopravní zácpy, tak lidé začínají využívat něco podobného jako je v Asii rikša – jízdní kolo, které má kromě řidiče, ještě další dvě místa.  


 


Jedním z nejnavštěvovanějších je Berlínská zeď. Ta už úplně neexistuje v té formě, jako kdysi, ale stále sem chodí lidé, kteří si tak připomínají období tzv. studené války. Berlín je protkán muzei a jedno z nich nese název Pergamon muzeum. Stavělo se dlouhých dvacet let, mezi roky 1910 až 1930. Muzeum obsahuje sbírky z Blízkého Východu a také z islámské kultury. Ročně ho navštíví zhruba milion sto třicet pět tisíc lidí, což ho činí vůbec tím nejnavštěvovanějším muzeem v Německu.  


 


Nesmíme opomenout jedno z nejzásadnějších míst v Berlíně, a to je místní botanická zahrada. Její rozloha činí více než čtyřicet tři hektarů a to znamená, že se jedná o jednu z největších botanických zahrad na světě. Jejím majitelem je v současné době tzv. Svobodná univerzita a tato zahrada byla postavena mezi lety 1897 až 1910. Dnes to uzavřeme pevností, a to konkrétně Spandau Citadel, která se začala stavět v roce 1959 a dokončena byla teprve před dvaceti lety. Její renesanční styl, který se dochoval v podstatě ve stejné kvalitě, jako u jejího zrodu, patří mezi nejlepší v Evropě.


Foto © Depositphotos.com/sborisov