Christian Clavier

front.post
front.public: 23. 02. 2019
time00-kopie

Christian Clavier patří mezi francouzskou hereckou elitu, to bezpochyby. Narodil se šestého května 1952 v podle mnohých nejromantičtějším místě na zemi - v Paříži. Původně měl nakročeno na politickou kariéru, ale naštěstí pro něj si to rozmyslel a stal se z něj jeden z nejuznávanějších evropských a vlastně i světových herců.


 


Úspěch se dostavil s filmem Návštěvníci z roku 1993 po boku Jeana Rena. Hrál zde trochu přihlouplého sluhu rytíře Godefroye, Jacquouilla, jenž se spolu se svým pánem po vypití kouzelného lektvaru dostane do dvacátého století a najdou oba dva své potomky, ale zažijí u toho spoustu řekněme trapasů. Tento film vydělal ve světě téměř dvojnásobek toho, co do něj bylo vloženo.   Jeho osudem jsou vesměs potrhlé francouzské komedie. Důkazem budiž komedie z roku 1995, kde se potkal s další ikonou, a ne naposledy - Gérardem Depardieu.


 


Christian Clavier zde hraje důvěřivého faráře Taraina, který spojí své síly s majitelem nočního podniku. Do toho se přichomýtnou dva strážní andělé a situace se značně zkomplikuje pro všechny zúčastněné. Zahrála si zde menší roli Čup čup i česká modelka Eva Herzigová. Ta měla scénu ve skříni právě s Christianem Clavierem, jenž tam ve vzteku rozdupal všechny boty. Úspěch Návštěvníků byl následováni druhým dílem s podtitulem V chodbách času, o pět let později od první části.  


 


Ve Francii toto pokračování vydělalo téměř padesát čtyři milionů franků. V roce 1999 přišla celosvětová senzace - Asterix a Obelix - opět spolupráce s Gérardem Depardieu. Z původního rozpočtu čtyřiceti osmi milionů, činil celosvětový výnos téměř dosahující na sedmdesát tři milionů. Bylo jasné, že takový ohlas nemůže zůstat bez pokračování, a to také přišlo o tři roky později s podtitulem Mise Kleopatra. Ve stejném roce ztvárnil francouzského vůdce Napoleona. Byla to jedna z mála dramatických rolí. Výkon Christana Claviera byl oceněn jak diváky, tak i filmovými kritiky.  


 


Letos přišla do kin komedie Co jsme komu udělali?, která se stala kasovním trhákem, a to jak ve Francii, tak i po celém světě. Chrisitian Clavier má jednoho bratra, jenž je režisérem a jednu sestru, ta je učitelkou. O jeho soukromí je velmi málo známo. S bývalou manželkou má jednu dceru, která se narodila v roce 1983. S první ženou pak ještě v roce 1999 přišli o druhou dceru při porodu. Deset let žije s filmovou maskérkou. Před pár lety si změnil občanství z toho důvodu, že ve Francii mají vysoké daně pro bohaté a Christian Clavier získal anglické občanství. Nedávno ho napodobil jeho kolega Depardieu, ale ten má to belgické.


Foto © http://premiere.fr