Dháka

front.post
front.public: 10. 10. 2018
time00-kopie – obnovený

Hlavní město Bangladéše bylo založeno bylo nejspíš už prvním tisíciletí našeho letopočtu, ale s jistotou se to říci nedá. Dodnes se s jistou také neví, odkud pochází název, ale spekuluje se, že to znamená v překladu ze slova dhaka skrývat. Momentálně v tomto městě žije více než čtrnáct milionů lidí.Nyní se podíváme na zdejší podnebí. Kdo tu ještě nikdy nebyl, tak se musí připravit na horké a vlhké tropy. Najdete tu mimo jiné tropické savany. Celkově se zde průměrná teplota pohybuje okolo dvaceti pěti stupínků Celsia. Pozor, v lednu to dokonce naměříte až třicet dva.  


 


Je zde hodně znečištěné životní prostředí. hlavně z důvodů aut a továren. Bohužel Dháka se nachází na místě, kde nejsou výjimkou monsuny ani cyklony. Tomuto městu se přezdívá obchodní srdce Bangladéše. Najdete zde banky, burzy a vlastně všechno, co nějakým způsobem souvisí s ekonomikou. Co se týká průmyslu, tak zde žijí hlavně z elektroniky, oděvnictví, keramiky, stavebnin, ale třeba i z koženého zboží a mnoho jiného. I když se to možná nezdá, tak je tu i poměrně dost chudých lidí. Podle průzkumů se třicet čtyři procent domácností potýká s chudobou a nezaměstnaných je okolo devatenácti procent, což se bere jako vysoká míra.  


  


My ale přejdeme k turismu. Začneme přírodou, a to konkrétně Ramna Parkem. Je to velmi rozlehlé místo s fascinující přírodou. Historie tohoto místa začala zhruba v roce 1610. Tento park však není jenom odpočinková záležitost, byl například i svědkem masakru, v roce 1971, kdy pákistánská armáda zabila asi dvě stě dvacet zde ukrytých hinduistů. Jeho rozloha je více než dvě stě sedmdesát sedm tisíc metrů čtverečných, přičemž tu roste okolo sedmdesáti jedna druhů všech možných rostlin. U přírody ještě zůstaneme, ale podíváme se do místní zoologické zahrady. Ta se nachází v místě zvaném Mirpur.  


 


Ročně sem zavítá na tři miliony lidí. Letos tahle zoo slaví čtyřicet let od založení. Nyní tu najdete zhruba dva tisíce sto padesát zvířat ve sto třiceti čtyřech druzích - sloni, gepardi, hyeny, zebry, hroši, medvědi, bengálští tygři, pštrosi, pěnkavy, hadi, krokodýli a mnoho jiných. New Market, je místo, kam by mohli turisti zavítat - jedná o nákupní trh v Dháce. New Market tu stojí od roku 1954, takže další výročí pro hlavní město. Pokud byste se vypravili do Dháky s dětmi, tak zkuste dětský park Shishu. Najdete tu klasiku - kolotoče, vláčky a tak podobně. Běžně se tu projde denně až šest tisíc lidí.