Dublin

front.post
front.public: 13. 08. 2019
time00-kopie – obnovený-kopie – obnovený

Dublin je další z míst, kam se čeští turisté nehrnou po kvantech, jako třeba do Chorvatska, ale je to škoda, protože Dublin, ostatně jako celé Irsko, jehož je hlavním městem, oplývá mimořádně krásnou přírodou.  S množství obyvatel je to tu trochu složitější, protože Dublin má několik částí a v každé žije jiný počet, ale dohromady to dělá něco okolo čtyř a čtvrt milionu. Z Dublinu pochází velké množství známých tváří - například hudební skupina U2 či spisovatelé Samuel Beckett nebo Oscar Wilde a další.  


 


Patronem Irska je svatý Patrik a na jeho kulz zde narazíme na každém kroku. Největším kostelem v Irsku je Katedrála svatého Patrika, postavená roku 1191. Původně ho vybudovali potomci Vikingů – Normané. V katedrále najdeme mimo jiné i zbytky pozůstalosti spisovatele Jonathana Swifta. V Dublinu mohou turisté navštívit i jednu z nejhezčích zoologických zahrad na světě. Patří zcela jistě mezi nejvyhledávanější místa v Dublinu. Je otevřená od prvního září 1831 a ročně sem zavítá přes milion návštěvníků.  


 


Pět kilometrů od centra Dublinu sídlí národní botanická zahrada. Byla založena  roku 1795 a najdeme zde velkou sbírku orchidejí a okolo dvaceti tisíc vzorků z různých odrůd rostlin, ovoce a  semen. V hlavním městě turisté najdou i tzv. Guinnessův sklad, který shromažďuje vše, co souvisí s Guinessem. Nejedná se v tomto případě o rekordy, ale o obchodní značku tmavého piva, které se v Irsku vyrábělo. Za čtyři roky jeho existence jej navštívily čtyři miliony lidí.  


 


Další turistickou atrakcí, je irská destilérka whisky Old Jameson. Postavena byla v roce 1780, ale pro turisty je  otevřená až od roku 1997. Roční návštěva se pohybuje od tří set až do tří set padesáti tisíc návštěvníků. Marná sláva, Dublin a Irsko jako takové je domovina právě whisky. Dokonce je zde i možnost, dát si večeři, ale pouze ve vypsaných termínech.   Velice populární dublinskou atrakcí je Noční autobus duchů. Je v provozu od roku 1998 a jedná se o dvě hodiny jízdy za speciálních duchařských efektů. Předvádějí se zde například mrtvoly či Dracula. Ideální pro ty, kdo se rádi bojí, ale děti s sebou raděi neberte.  


Foto © Depositphotos.com/Eireann