Elektrické kytary Music Man

front.post
front.public: 23. 01. 2019
000  – obnovený – obnovený

Music Man, to je světově vysoce uznávaná značka, která sice není v našich končinách tak úplně profláklá, jak se říká, ale za pozornost určitě stojí. Zajímavé mimo jiné je, že se na šíření dobrého jména firmy podílel Eddie Van Halen.  Tato americká společnost úspěšně překonala existenční krizi. Ale k tomu se ještě dostaneme. Na rozjezdu této kytarové firmy, tehdy ještě pod názvem Tri-Sonix, Inc., se podíleli dva zakladatelé Tom Walker a Forest White. White jako ředitel závodu Fender Electric Instrument a Walker jako obchodní zástupce. Na rozjezdu tak měl podíl i legendární Leo Fender. V roce 1973 se název firmy změnil na Musitek, ale za necelý rok se firma přejmenovala dle návrhu Leo Fendera na současný Music Man.  


 


Firma Music Man vstoupila na trh s novým zesilovačem s označením 65, což pro ni byl úspěšný krok vpřed. Úspěch slavily i první modely Stingray, baskytary a kytary. Kvůli málo zajímavému designu a povrchové úpravě se však kytary neprodávaly tak dobře. Začátkem 80. let měla firma problémy s odbytem, čemuž přispěl odchod a úmrtí jejich klíčových osobností. I přestože vznikl další model Sambre s grafitovými prvky, firma měla velké finanční problémy. Majetek byl včetně značky nabídnut do konkurzu. Koupil si ho výrobce strun a konglomerát Ernie Ball.   Značka Ernie Ball Music Man najednou začala slavit úspěchy. Jejím prvním produktem byla akustická baskytara s označením Eartwood. Mnohem větší úspěchy slavila díky sériovým kytarám a signature modelů – například Silhouette, Steve Morse, Eddie Van Halen, John Petrucci.  


 


V devadesátých letech Music Man podlehl všeobecnému tlaku okolních firem na převedení části výroby na levný asijský trh a jako reakci na nízké náklady rozjel sérii SUB. I přestože byl tento trend časem ukončen, mají i dnes kytary z této doby stále vysokou cenu. V novém tisíciletí přichází na trh nástroje ze sérií Sterling by Music Man, kytary AX20 a AX40 série Axis Super Sort, JP50 a SILO30 a nástroje pro začátečníky Sterling by Music Man SUB.   Ze známých osobností, které hrají na kytary Music Man, bychom mohli zmínit třeba Cliffa Williamse z ACDC, Tonyho Levina z King Crimson nebo Alan Lancaster ze Status Quo. A samozřejmě celou řadu dalších známých i méně známých kytaristů v čele s Eddie Van Halenem, který hraje na EVH Wolfgang, Axis, John Petrucci, Steve Morse, Keith Richards (Sillhouette).