Gibson Guitar Corporation

front.post
front.public: 07. 12. 2018
time00-kopie – obnovený-kopie – obnovený

Gibson Guitar Corporation je další z amerických výrobců hudebních nástrojů, který pochází z Tennessee, z města Nashvillu. Firma byla založena v Michiganu, ve městě Kalamazoo.  


 


Stalo se tak v roce 1902, když zakladatel, houslař  Orvill Gibson,  se jen tak rozhodl, že bude vyrábět kytary. Už tehdy nebyl nejmladší, do padesátky mu chyběly pouze čtyři roky. Byl jeden z mála, který neměl potřebné vzdělání a přesto se mu podařilo vytvořit vlastní kytarový výrobní styl. Spolu s kytarami začal vyrábět i mandolíny, ale přece jen kytary měly větší ohlas. Když se člověk podívá na výrobky z továrny Gibson, tak se v podstatě dá říci, že přinesly na tehdejší dobu úplně nový systém, který byl novinkou do té doby neznámou.  


  


Jednalo se například o typ Gibson ES-150. Byla to vůbec první celosvětově uznávaná kytara inspirovaná španělským stylem. Dodnes všichni, kdo kdy zkoušeli hrát na kyratu vědí, co je to „španělka“. Gibson v podstatě vynalezl nebo spíše vyrobil tuto kytaru doslova na koleně v roce 1936 a ze dne na den se stala okamžitě populární. Používali ji například v jazzových orchestrech. Mezi roky 1936 až 1940 to byla tzv. V1 a od roku 1940 až do současnosti je to V2. O této kytaře se říkalo, že se hodí na účinkování v barech, ovšem v tom dobrém slova smyslu.  


 


Další známá kytara je Byrdland, která byla na bázi elektriky a její přídomek byl stvořen ze jmen dvou slavných kytaristů - Billy Byrd a Hank Garland. Původně pochází z roku 1955, ale tady je to složitější, protože její výroba se vždycky po několika letech přerušila, aby se nahradila novým typem. Gibson Explorer je poměrně neobvyklý název pro kytaru a navíc tenhle typ má zajímavý vzhled, o kterém se říká, že je futuristický. Ono se to nedá ani popsat, je lépe to vidět. Hodí se hlavně do hard rocku a heavy metalu.  


  


Značka Gibson  má na svém kontě i tu neprodávanější kytaru. Jmenuje se jednoduše - Gibson SG. V roce 1960 přišel návrh a už po roce byla dána do prodeje. Trvalo to zhruba dva roky, ale prodávala se pod označením Gibson Les Paul. Teprve až do od roku 1963 je to klasicky SG. Pokud by se měl popsat její design, tak je plochá, tělo má z mahagonu. V některých případech byl však přidán javor, bříza či laminát. Hmatník je z javoru, ale dodávalo se tam i ebenové dřevo, a dokonce  i růžové dřevo.    


Foto © http://www.gibson.com/