Glenfiddich – nejprodávanější single malt whisky na světě

front.post
front.public: 23. 11. 2019
glenfiddich_5

Zakladatelem palírny Glenfiddich byl William Grant, který se narodil v roce 1839 ve skotském městě Dufftown. William Grant měl jeden velký sen, a to vybudovat palírnu, ve které by vyráběl vlastní lahodnou whisky.  Ten se mu vyplnil v roce 1886, tehdy totiž se svojí ženou Elizabeth a jejich devíti dětmi postavil palírnu. Údajně ji postavili ze 750 000 kamenů za 371 dnů. Přesně na Štědrý den roku 1887 spatřily v jeho palírně světlo světa první kapky lahodného moku. V následujících letech se mu podařilo výrobu úspěšně rozjet a postupně se svou whisky dostal do celého světa. V současné době se zde vyrábí nespočet druhů whisky, většinu produktů palírny naleznete na http://www.bestdrink.cz. Zajímavostí je, že William Grant začínal s výrobou whisky za použití 'second-handového' materiálu koupeného od E. Cummingové z palírny Cardhu.  


 


 


 


Na single malt whisky je skvělé to, že jsou vyráběny v jediné palírně, pouze ze sladového ječmene. Můžete u nich určit daný region Skotska, vesnici původu a dokonce i lidé, kteří Vaši whisky vyráběli.  Všechny single malt whisky, pocházející z palírny Glenfiddich, od samého počátku těží z jediného vodního zdroje – vlastního pramene jménem Robbie Dhu. William Grant si vybral místo pro svoji palírnu právě z tohoto důvodu – whisky Glenfiddich se vyrábí v Dufftownu od roku 1886 právě kvůli pramenu, který se zde nachází. Glenfiddich je také jedinou palírnou ze skotské vysočiny, která používá jediný zdroj pramenité vody v průběhu celého procesu výroby whisky, od přípravy sladového moku až po stáčení do láhví. Glenfiddich je též jediná palírna s vlastním bednářstvím, které se stará o každý jednotlivý sud. Ještě jedním prvenstvím se může palírna pochlubit - byla také první skotská palírna, která vyvážela single malt whisky do zahraničí.  


Palírna je velmi neobvyklá v tom, že její palírna je nezávislá a rodinná – pouze dvě skotské rodiny vybudovaly svoje vlastní palírny. Tato nezávislost znamená, že mají čas zkoumat nové možnosti single malt whisky. Průběžně mají rozpracovaných 20 až 30 experimentů s whisky – pouze 2 až 3 však (možná) nakonec skončí v láhvích. Například 15letá whisky, která je jedním z výsledků kreativního úsilí,  je vyráběna za použití procesu, jež je mezi výrobci whisky ojedinělý a nazývá se Solera Systém. Využívá zrání v dubových sudech po sherry, bourbonu a nepoužitých dubových sudech. V portfoliu palírny je ale mnoho a mnoho whisky, ať už je to nejznámější 12letá, nebo nejstarší 50letá. V široké nabídce desítek druhů si už každý najde to své. Pro kvalitní whisky ale nemusíte až do Skotska, na stránkách http://www.bestdrink.cz naleznete mnoho z nabídky palírny Glenfiddich.  


Personál palírny je neuvěřitelně loajální a mnozí zaměstnanci stráví v této palírně celý svůj profesní život. Při tolika letech zkušeností se mezi nimi vyvinul ohromný smysl pro kontinuitu. Dlouhá léta zkušeností, úsilí a právě loajality zaměstnanců se podepsala pod úspěchy této dnes již legendární palírny.  


http://www.bestdrink.cz