Historie KTM

front.post
front.public: 11. 05. 2019
time01 – obnovený

Když se řekne KTM, tak většina motocyklových, potažmo motoristických fanoušků má jasno. Jedná se o motocyklovou společnost, která byla založena v roce 1992, nicméně úplný základ byl roku 1934. Společnost se nachází v Rakousku a její zakladatel se jmenoval Hans Trunkenpolz. Vezmeme to od úplných začátků, to znamená od roku 1934.  


 


Tehdy inženýr Johann Hans Trunkepolz v Mattighofenu založil obchod na kovoobrábění a zámečnictví. Po třech letech začal prodávat motorky značky DKW a hned další rok i automobily značky Opel. Pak přišla druhá světová válka, trochu to ustoupilo, protože podnikání převzala jeho žena a jeho firma se zabývala opravami dieselových motorů.  


 


Po skončení druhé světové války poklesla poptávka po těchto opravách a Trunkenpolz přemýšlel co dál, až ho napadla spásná myšlenka, že bude prodávat motocykly vlastní značky. Vůbec první prototyp se vyrobil v roce 1951 a nesl název R100. Skoro všechny součástky vyráběl sám, až na výjimku Rotax motorů, které byly od jiné firmy. Od roku 1953 se společnost už jmenovala KTM Era, protože se Trunkenpolz spojil s podnikatelem Ernstem Kronreifem, přičemž od roku 1954 naplno rozjela svůj podnikatelský záměr. V té době měla továrna pouhých dvacet zaměstnanců a stejně dokázala vyrobit tři motocykly během každého dne. V té době se zároveň zahájila sériová výroba jejich motorek.  


  


Jejich motorky se hned zkraje účastnily motocyklových soutěží a nutno podotknout, že ne úplně marně. Když budeme konkrétní, tak v roce 1954, se motorky z továrny KTM účastnily rakouského mistrovství sto pětadvacítek. Hned o dva roky později už získali úspěch na Mezinárodním šestidenním závodě v kategorii enduro, a to ne ledasjaký – byla to zlatá medaile. Na základě úspěchů, začali produkci prvního skútru – Mirabell. V roce 1971 už tahle společnost nabízela čtyřicet dva různých modelů motocyklů. Mezi lety 1955 a 1957 byly postaveny další dva modely – Tourist o objemu sto dvaceti pěti kubických centimetrů a Trophy, který měl ten samý objem, ovšem s tím rozdílem, že se jednalo o sportovní model.  


 


Ve stejném roce zahájili výrobu mopedu Mecky, hned po třech letech přidali Pony jedna a za další dva roky dvojku. V roce 1960 navíc začalo KTM vyrábět svá první jízdní kola. Mezi lety 1980 a 1982 zemřeli oba dva majitelé a továrnu převzal jeden syn – Erich Trunkenpolz. Ten už si musel poradit s továrnou, která v tu chvíli zaměstnávala okolo sto osmdesáti lidí. O sedm let později zemřel i Erich a továrna se rozdělila na čtyři segmenty. Momentálně tuhle továrnu vlastní indická společnost Bajaj Auto Limited.  


Foto © Depositphotos.com/i4lcocl2