Honda Gold Wing

front.post
front.public: 05. 01. 2015
time00-kopie – obnovený-kopie – obnovený
Honda Gold Wing neboli Zlaté křídlo, je podle mnohých tou nejhezčí motorkou, kterou Honda vyrobila. Vznikla sice v roce 2000, to ta moderní forma, nicméně úplně prvně se o ní začalo uvažovat v roce 1972. Úplně poprvé ji představili na autosalonu v roce 1974, v Kolíně nad Rýnem.

 

Asi se nyní divíte, jak mohla vzniknout v roce 2000, když ji představili o mnoho let dříve. Rok 2000 je ten, kdy byl tento typ inovován, ale začátek je před více než čtyřiceti lety. Vezmeme to prvního prototypu M1, kterému se říkalo král motocyklů. Tehdy měl osmdesát koní, přičemž dokázal vystoupat až na dvě stě dvacet kilometrů za hodinu.

 

Následný typ GL1000  se v Japonsku vyráběla mezi lety 1974 až 1979. Motor byl o obsahu devíti set devadesáti devíti kubických centimetrů. Stále měl modrou barvu nebo design, jak kdo tomu chce říkat. To se změnilo až s další fází. To bylo GL1100 a naráz byli černé potažmo červené. I v tomhle případě se zvyšoval motor, tentokrát na tisíc osmdesát pět kubických centimetrů. Jako další tu máme GL1200, které už bylo výlučně jen černé barvy. Vylepšili zde například spoiler, ale také se zvýšila kapacita zavazadlového prostoru, když by se to tak dalo říct - prostě se vešlo více nákladu.

 

Dalším typem je GL1500. Ta vznikla v roce 1987 a na první pohled je zřejmé, že se liší minimálně designem. Výjimečný byl hlavně motor, o kterém se neslo, že je klidný, ale ohromně výkonný. Tato motorka nebo spíše tento typ, se vyráběl právě do roku 2000. A jsme u merita věc. Od roku 2001 byla na světě Honda Gold Wing GL1800. Jednalo o první, úplně nový model za posledních třináct let a bylo to na něm i znát. Od typu 1500 se například lišilo i tím, že se snížila hmotnost kola. Rám byl z velmi pevného hliníku.

 

Mezi tím se ještě dělala první a druhá generace. První generaci vyráběli do roku 2010 a tu druhou mezi lety 2012 a 203. Když se ještě podíváme na takové zvláštnosti, tak se musíme vrátit do roku 1997 k typu Honda Gold Wing Valkyrie. Ta vypadala celkem stejně jako předchozí typy, ovšem inovovali ji v minulém roce. Tento typ byl představen na show v Tokiu, koneckonců kde jinde, když Honda je japonská firma. Vážila v základu sedmdesát kilo, ale stávalo se, že i méně. Byla to vesměs limitovaná edice. Její barva je vínová. Když byla vydána do oběhu, tak se čekalo, že bude prodávána za sedmnáct tisíc amerických dolarů.

Foto © Depositphotos.com/chatchai