Ice diving

front.post
front.public: 26. 03. 2020
time00-kopie

Lidé se baví všelijak, už dávno jsou pryč doby, kdy to bylo standardním způsobem, dnes se vymýšlejí neustále nové v uvozovkách blázniviny, které člověka v konečném důsledku mohou stát i život.


Jednou takovou neobvyklou zábavní disciplínou je tzv. ice diving. Ve volném překladu by se to dalo nazvat ledové potápění. Ona je to částečně pravda, protože se jedná potápění pod ledovými kry. K této zábavě, kterou vyznávají především lidé, jenž mají rádi adrenalinové zážitky, je zapotřebí však spousta vybavení, ale též se musí dodržovat nějaké zásady, aby to člověk vůbec přežil. Tak nyní k tomu zařízení. V tom je vlastně schováno oblečení, ale to není všechno.


Jelikož jde o zimní sport, dokonce ledový, tak je nutné mít kompletní potápěčskou výbavu, k tomu rukavice bez prstů, ponožky, pak nějaké nástroje na led, obvykle na sekání děr a tak dále, ochranné pomůcky, nějaký ten příbytek a také občerstvení, hlavně teplé nápoje, v žádném případě alkoholické, i když se říká, že alkohol hřeje, v tomhle případě by to mohlo člověka i zabít. Obvykle se ice diving provozuje ve slaných vodách, ale výjimka nejsou ani sladké. U nás na to nejsou úplně vhodné podmínky, ale to neznamená, že se to tady nedá. Sladká voda má asi čtyři stupně nad nulou a ta slaná téměř dva pod nulou.  


V tom případě je nutné mít na sobě neopren, který je tepelná izolace a musí mít předepsané parametry. Předtím, než se člověk může vůbec ponořit pod led, musí nastat důkladná kontrola. Obvykle se vyřeže do ledu díra pomocí motorové pily, přičemž se tam následně spouští přístroje, aby zkontrolovaly stav vody. Ještě předtím se však musí odházet sníh lopatou. Než se vůbec začne s ice divingem, mělo by se projít školením, a to dosti důkladným. Pochopitelně, že u této zábavy hrozí i docela velká rizika, ale to vlastně při všem.  


Tak například to mohou být omrzliny. Potom by se však mohli stát i horší věci - hypotermie. To je laicky řečeno stav, kdy teplota těla klesne prudce dolů. Jako možné nebezpečí je definováno i zachycení pod ledem, případně uklouznutí. Asi tím nejzásadnějším je, kdyby zamrzl tzv. regulátor. Díky tomuto přístroji se pod vodou, respektive pod ledem, totiž dýchá. Na ice diving je potřeba mít dokonalou fyzickou kondici. Například takový astmatici - pro ně je to vyloučeno z mnoha faktorů - jedná se totiž o docela namáhavou zábavu na tělesnou schránku člověka. U nás se dají organizovat nebo spíše objednat výpravy s profesionály.    


Foto © Depositphotos.com/goinyk