Jak nejlépe zabezpečit svou motorku přes zimu

front.post
front.public: 16. 10. 2016
000  – obnovený – obnovený
Krádež opečovávané motorky je asi nejhorší noční můrou všech motorkářů. Jen letos již bylo ukradeno přes 350 strojů a objasněnost se dlouhodobě drží na velmi nízké úrovni. S definitivním koncem sezóny se proto vyplatí zamyslet se nad vhodným zabezpečením stroje přes zimní období.

 

Za loňský rok podle statistik Ministerstva vnitra vyřešila Policie ČR 23 % krádeží motorek, tedy pouhou pětinu ze všech nahlášených případů. Letos zloději způsobili škodu již za 13,5 milionu, v přepočtu na stroj je to 38 000 korun. I proto se vyplácí nepodceňovat preventivní opatření a snažit se zloděje odradit, případně jim pokus o krádež alespoň výrazně ztížit. Vedle pojištění motorky proti krádeži nesmíme zapomenout na mechanickou ochranu, která nabízí širokou škálu možností.

 

Řetězový zámek zvládne i extrémní podmínky

 

Pro většinu motorkářů je základním prvkem zabezpečení kvalitní řetězový zámek, který zvládne různé výkyvy počasí i teplotní rozdíly. Řetězový zámek Tokoz Moto 60 je odolný proti korozi, prachu i mrazu, což oceníte nejen přes zimu, ale i při běžných cestách anebo parkování na motosrazech. Sada zahrnuje certifikovaný bezpečnostní visací zámek se zámkovou vložkou odolnou proti odvrtání a vyháčkování. Řetěz o průměru 10 mm z kalené oceli má zvýšenou odolnost proti přeřezání a přestřihnutí, textilní návlek ochrání motorku před poškrábáním, takže se nemusíte bát, že vám řetěz poškodí pečlivě leštěný chrom.

 

 

Kotoučový zámek s alarmem pro vaši jistotu

Na odrazení zlodějů dobře funguje i zámek s alarmem. Hlasitosti alarmu 110 dB je dostatečně silná, ale zároveň ne obtěžující, pokud byste zámek spustili omylem. Kotoučový zámek Tokoz má tělo ze zinkového odlitku a disponuje citlivým pohybovým čidlem, které po uplynutí časové pojistky rozezvučí alarm. Balení obsahuje i náhradní baterii a dva klíče. Vybrat si můžete ze čtyř barevných provedení, chrom, černá, červená a žlutá.

 

 

Bezpečí i doma v garáži

Blíží se konec letošní sezóny a s ním mnoho motorkářů řeší, kam svůj stroj přes zimu uložit. Pokud máte motorku doma v garáži nebo kůlně, rozhodně nepodceňujte ani vnější zabezpečení objektu. Visací zámek za pár stokorun zloděje od krádeže rozhodně neodradí. Pokud investujete do kvalitního zámku, doporučujeme přikoupit i petlici. Odolnost se tím násobně zvýší.

 

Bezpečnostní sada Tokoz BP Golem se zámkem Golem 70 poskytuje bezpečnost ve 4. bezpečnostní třídy. Petlice je z legované, povrchově cementované a kalené oceli, takže znesnadňuje přeřezání, odvrtání a páčení, zámek má tělo z chrom-manganové kalené oceli povrchově cementované, odolné proti hrubému násilí, vrtání a rozbit. Vytržení případným nenechavcům znesnadní kvalitní ocelové protiplechy.

 

X SAFETY BOX s ochranou proti vytržení

Zámky s podlahovým kotvením z řady X SAFETY BOX, které majitelé motocyklů pravděpodobně již dobře znají, slouží jako nejvyšší stupeň zabezpečení. Zámek se zemním kotvením a vysokou odolností proti vytržení doporučujeme nainstalovat na zimoviště a ukotvit k němu veškeré prvky výbavy, které by mohly zloději padnout do oka. Vložka PRO, kterou safety boxy využívají, je navíc považována za špičku nejen ve své třídě.

 

 

Kombinujte více ochranných prvků

Nejlepším řešením ochrany vašeho jednostopého pokladu je kombinovat více druhů zabezpečení. Nikdy nezapomeňte uzamknout řízení, pokud tu možnost váš stroj nabízí. Řetězový zámek připoutaný k  pevnému objektu slouží jako další mechanická „brzda“ proti zlodějům. Krádež výrazně zkomplikuje také kotoučový zámek s alarmem, který mějte nasazený i při zimním parkování. Riziko odcizení motorky snížíte také instalací kamery anebo alespoň její atrapy.