Je libo Fleuret, Epée anebo Sabre?

front.post
front.public: 07. 10. 2019
time01

Nyní je šerm, ať už vezmeme do ruky fleret, kord či šavli, především už jen sportovní disciplínou. Přesněji je to úpolová sportovní disciplína, při níž soupeři překonávají živou sílu protivníka sečnými nebo bodnými zbraněmi. Všechny tři jmenované jsou zbraně bodné, šavle je navíc i sečnou zbraní. Body sbírá ten, který zasáhne protivníkovu takzvanou platnou zásahovou plochu.Ta není u všech zbraní stejná. Bojujete-li fleretem, je potřeba zasáhnout trup a to pouze hrotem zbraně. U kordu smíte zasáhnout celé tělo, ovšem opět pouze jeho hrotem. Platná zásahová plocha u šavle je část těla od pasu nahoru a kromě hrotu ji můžete zasáhnout i zbytkem čepele.  


 


   


 


Šerm byl kdysi součástí vojenského výcviku a jeho historie sahá do středověku. Tak jako všechno ostatní, i zbraně se vyvíjely a postupně se z krátkých a těžkých, převážně sečných, vyvinuly zbraně bodné a lehké. O moderním šermu můžeme hovořit až v průběhu 16. a 17. století. V tuto dobu se díky nástupu střelných zbraní zbroj začala omezovat a její konstrukce se tomuto trendu přizpůsobila.  


 


Soutěže v tomto sportu se dnes pořádají pro jednotlivce a čtyřčlenná družstva. Každý zápas samozřejmě sleduje a rozhoduje rozhodčí a při mezinárodní účasti vydává pokyny zásadně ve francouzštině. Čistý čas zápasu je 3 minuty a v případě, že šermíř docílí pěti zásahů dříve, než ve stanoveném limitu je zápas ukončen. Zápas probíhá na takzvané planši. Ta má rozměr 1,5-2 x 14 metrů. Předepsané je speciální oblečení s maskou. Maska je z kovového pletiva, oblečení se pak nejčastěji vyrábí z kevlarových vláken.    


Foto © Depositphotos.com/ Olena Buyskykh