John Cleese

front.post
front.public: 30. 06. 2019
time00-kopie – obnovený

John Cleese je anglický herec, komik, producent, režisér, ale i spisovatel, jenž byl na návštěvě i v České republice. Celým jménem John Marwood Cleese, se narodil dvacátého sedmého října1939, v Somersetu. Byl v rodině jako jediné dítě pojišťovacího agenta.  


 


Už jako dítě se projevoval jeho komediální talent. Brzo se stal jedním ze členů legendární komické skupiny Monty Python. Co se týká filmů, tak přelom nastal v roce 1988, se snímkem Ryba jménem Wanda. K této krimi komedii napsal i scénář a za to byl dokonce nominovaný na Oscara. V roce 1997 se objevil v jedné z těch hlavnějších rolí v bláznivé komedii Král džungle, což je něco na motivy Tarzana.  


 


V komedii Burani ve městě z roku 1999 se dá říci, že k dvěma hlavním rolím - Goldie Hawn a Steve Martin - zdatně sekundoval v té třetí. Hrál zde vedoucího hotelu a v jedné ze scén dokonce tančil oblečený v dámském kožichu a lodičkách na jehlových podpatkách. Dokonce i vysoko vykopával. Velmi často se objevuje v kreslených neboli animovaných pohádkách, pochopitelně ve smyslu jako dabér. Ale na druhé straně se nevyhýbá ani klasickým hraným pohádkovým příběhům, jako je například Šarlotina pavučinka. Jeho hlavní náplní jsou však bláznivé komedie - například druhý díl Růžového pantera.  


 


Objevil se mimo jiné i v hlavní roli majitele kasina v divoké komedii Milionový závod. Ten má pro zákazníku takové překvapení. Musí se z kasina dostat do určitého místa. Kdo tam bude první, získá dva miliony dolarů. V komedii Divoká stvoření se potkal znovu s Jamie Lee Curtis, se kterou pracoval na snímku Ryba jménem Wanda. Bylo to po téměř deseti letech. Tentokrát jde o to že hraje ředitele zoologické zahrady, přičemž však nemá příliš dobrý vztah ke zvířatům. Co se týká jiných věcí, tak odmítl pár ocenění, protože se proslýchá, že čeká na titul Sira. Ten by mu mohla udělit anglická královna.  


 


A je tu zase osobní život, který má na Angličana poměrně bohatý. Poprvé byl ženatý se svou spolupracovnicí Connie Booth, se kterou má dceru Cynthii. Druhý svazek měl s herečkou Barbarou Trenthamovou, která mu též porodila jednu dceru - Camilla. Třetí manželství, jenž trvalo šestnáct let, se stávalo s americkou psychoterapeutkou Alyce Faye Eichelbergerovou. Z tohoto manželství vyšel o několik milionu lehčí, kulantně řečeno. Jenže mu to nestačilo. Počtvrté do toho tzv. praštil před dvěma lety v Karibiku, když si vzal o třicet osm let mladší, bývalou modelku a v současné době návrhářku šperků, Jennifer Wade.


Foto © Depositphotos.com/Jean_Nelson