Kde zmizel Amundsen

front.post
front.public: 02. 10. 2018
time01

Mezi ty, kteří zmizeli a jejichž těla se nikdy nenašla, patří celá řadě osobností, které se nevyhýbali dobrodružství. Takový byl i polární badatel a cestovatel, průkopník, který jako první člověk na světě dosáhl jižního pólu, Roald Amundsen. Narodil se v Norsku  uprostřed léta roku 1872.  


 


Vystudoval medicínu, ale stát se lékařem jej nijak nelákalo a splnil tak jen přání své matky, která nechtěla, aby i tohoto syna osud zavál na moře, jako ostatní mužské členy rodiny.   Co ale osud chce, tomu neunikneme. Roalda od mládí lákalo moře a dálky a během svého života se věnoval cestování a polárnímu výzkumu. Matka měla radost, že nestudoval medicínu nadarmo, protože na cestách do extrémních podmínek sem mu jeho lékařské znalosti hodily. Ledové krajiny prošel pěšky, na saních, v lodích i ve vzducholodích a vždy s vrátil s dalšími významnými objevy, živ a zdráv.  


  


Osudná se mu stala  výprava na záchranu Nobileho vzducholodi Italia, jejíž posádka zmizela v červnu 1928 v oblasti Barentsova moře. Amundsen v hydroplánu odstartoval na Špicberky, ale sem už, bohužel, nedorazil ani on, ani pět členů jeho posádky. Podle předpokladů hydroplán havaroval jižně od Medvědího ostrova. V moři byly nalezeny jen zbytky vybavení, tělo slavného polárníka se nikdy nenašlo.