Komu chutná uzené

front.post
front.public: 01. 08. 2019
time01

Uzení je jedna z nejčastěji používaných tepelných úprav, co se týká vaření. Ono to uzené, chutná úplně jinak než třeba vařené, dušené, pečené, smažené a tak dále a tak dále. Půjdeme pěkně od začátku, nejprve, co se upravuje uzením.  


 


Tak může to být například kýta vcelku, to je potom šunka nebo části vykostěné kýty. Následně to může být pečeně - krkovička, plec s kostí i bez, bůček koleno, hlava, jazyk a dokonce i nožičky. Nyní si trochu popíšeme šunku. Šunka patří pro své mnohostranné použití ve studené i teplé kuchyni mezi nejoblíbenější a nejcennější druhy masa. Musí se pochopitelně i pečlivě vybírat.  


 


Abyste ji mohli udit, musíte mít maso z mladšího kusu, které má světlejší barvu, tužší konzistenci, nemá být příliš tučné a také nezávadné. Nejlepší je kýta o velikosti pěti až šesti kilogramů, pokud chcete udit a mít z toho šunku. Po uzení musí mít jakostní šunka typický tvar a hladký lesklý povrch, pokud možno zlatožluté barvy. Když šunku, která už je hotová a vyuzená nakrojíte, tak má světlejší barvu, nesmí mít skvrny a také nesmí obsahovat příliš velké množství tučného masa. Pokud někdo chce udit na klasické udírně, kterou má většina lidí na vesnici, případně na chalupě, je nejlépe použít švestkové dřevo. Dá se udit i v elektrické udírně, která je obvykle nerezová.  


 


Takové uzené maso následně můžete použít i v nějakém receptu, například ji můžete uvařit ve speciální formě. V podstatě šunku vykostíte a očistíte od chrupavkovitých částí, dáte do formy, uzavřete a asi na pět až deset minut dáte do vroucí vody, teplotu postupně snižujete. Pokud vás zajímá délka vaření, tak to závisí na velikosti šunky. Takové kilo se vaří zhruba hodinu. Nejčastěji můžete k uzenému masu podávat kysané zelí, různě upravenou zeleninu či do nákypů, to vše v teplé kuchyni. Ovšem využití má i v kuchyni studené – na úpravu salátů, zaléváme ji do rosolu, jako studený předkrm nebo nářez a mnoho dalšího.  


 


Ovšem kromě klasického jatečného masa se dají udit kupříkladu i ryby. Mezi největší delikatesy podle mnohých patří uzený úhoř. Co se týká drůbeže, tak tady v tomto případě můžete použít kuře. Pokud se někdo z čtenářů rozhodne, že chce připravovat maso uzením, je třeba si na to vytyčit hodně času. Není výjimka ani dvanáct hodin v kuse. To, pokud je maso opravdu tužší. Pokud je to pěkné maso, které je předepsané, z mladého kusu, tak tady je to zkráceno zhruba na polovinu – to bývají obvykle ryby.


Foto © Depositphotos.com/igorr1