Ledolezení

front.post
front.public: 26. 11. 2018
time00-kopie – obnovený

Ledolezení u nás znají převážně ti mladší, ale považuje se to za novodobou zábavu spojenou s adrenalinem.Aby se člověk mohl do ledolezení pustit, tak je zapotřebí mít minimálně trochu fyzickou kondici. Existují dvě možnosti, a to lezení v přírodě či na umělé stěně. Umělé ledové stěny najde člověk v každém větším městě, nejčastěji v Liberci. Materiálu je zapotřebí ani ne mnoho, jako spíše kvalitního. Základním vybavením jsou boty, které by měly být trekového ražení, tzv. typu C nebo D a navíc by se na ně měli dát zapnout rámové mačky.  


 


Mačky neboli stoupací železa jsou velmi důležitou součástí. Je lépe, aby měly mačky vertikální hroty - je to vlastně z praktického důvodu - vertikální systém je lepší, když se náhodou šplhá po strmém ledu. Navíc ho neporuší, což by se mohlo u horizontálních hravě stát. I cepíny jsou nutné. Dříve byl jeden druh, dneska je to strašná spousta. Pro ty, kdo neví, co je to cepín, tak by se dalo říci, že je to takové neúplné kladivo s velmi ostrým hrotem, který se zapichuje do ledu. K ledolezení je zapotřebí mít i jištění, a to pořádné.  


 


Tak hlavně je to přilba, která chrání hlavu, protože ta by to mohla hodně schytat, jak se říká. Na přilbě by měl být i štít, který chrání při odlomených kouscích ledu a jejich údery. Ledolezci jsou poměrně dost nabalení, lidově řečeno. Nemluví se o penězích, ale o oblečení a výbavě. Od horolezectví se to liší, i když je to takový trénink, jenž využívají profesionální horolezci. Například lana jsou poloviční délky. Nyní trochu k historii. V angličtině se ledolezení nazývá dry tooling. Začalo to zhruba v roce 1990 a jako první se s tím představil anglický alpinista Stevie Haston.  


 


Jak už bylo řečeno dříve, ledolezení se dá provozovat i na umělých stěnách. Například v Liberci se jejich umělé stěny pohybují o výškách okolo dvaceti osmi metrů. Na ledolezecké stěny se vejde celkem deset lidí, myšleno najednou. Pokud si zákazník sebou nepřinese žádný materiál, tak není problém, na místě je možné zapůjčení. Velmi záhy se v Liberci například uskuteční i mistrovství republiky v ledolezení na ledu. 


Foto © Depositphotos.com/vetal1983