Les Paul

front.post
front.public: 18. 07. 2018
time00-kopie – obnovený-kopie – obnovený

Lester William Polsfuss, uměleckým jménem Les Paul, je dodnes považován za jednoho z nejlepších kytaristů na světě. Narodil se devátého června 1915 ve Spojených státech amerických, ve Wisconsinu, ve městě Waukesha.


 


I když se narodil v USA, po obou rodičích byl Němec. Jméno Les Paul přijal po rozvodu rodičů, ale používal i jiná jména, jako například  Red Hot Red nebo Rhubarb Red. Hudba jej provázela už od dětství, od svých osmi let hrál na harmoniku, kterou dokonce zdokonalil. Vynalezl k ní držák na krk, aby se lépe držela.


 


Pak se zkoušel učit na klavír a zároveň začínal hrát na kytaru.  Už ve třinácti letech hrál jako poloviční profesionál na kytaru a harmoniku jako countryový zpěvák. Tehdy to bylo po motorestech či klubech, ale ty vypadaly v Americe úplně jinak než dnes. Když ho v sedmnácti vyhodili ze střední školy, začal se hudbou živit  profesionálně. V roce 1934 se odstěhoval do Chicaga, kde hrál v rozhlase.  Od roku 1936 začal vydávat svoje první nahrávky. Jeho vzorem a inspirací byl  klavírista Art Tatum. O rok později začal spolupracovat s Jimem Atkinsem a Erniem Dariusem Newtonem a začali vystupovat v New Yorku.  


  


Ze všech hudebních nástrojů, na které hrál mu byla nejblíže kytara, dokonce se významnou měrou podílel na stavbě modelu nazvaného po něm - Gibson Les Paul.  Jeho vlastním vynálezem bylo zesílení zvuku elektrické kytary, což byl základ moderního rockového zvuku. Na jeho kontě najdeme několik významných světových ocenění za umění a tvorbu.   Od roku 1938 byl ženatý a měl dvě děti - syna a dceru. První manželství nevyšlo a přišlo druhé, ve kterém vyženil dceru a později se jim narodil syn.  Ani druhý svazek se nepovedl a manželé se rozvedli se v roce 1963. Možná to bylo i tím, že přišli o dítě, protože velmi často se stává, že taková bolestná událost manželství rozdělí. Les Paul zemřel dvanáctého srpna 2009, ve věku devadesáti čtyř let.    


Foto © Depositphotos.com/titoslack