Lincoln

front.post
front.public: 20. 09. 2019
time01 – obnovený-kopie

Lincoln Motor Company nebo jen zkráceně Lincoln, patří mezi další značku aut, které znají po celém světě. Společnost Lincoln byla založena už v roce 1917 otcem Henrym M. Lelandem a synem Wilfredem Lelandem.  Jedná se vlastně o společnost, založenou ve Spojených státech Amerických, konkrétně má sídlo v Michiganu, ještě přesněji v Dearbornu. Začneme úplnými počátky, to znamená roky 1917 až 1940. Název Lincoln nedal Henry M. Leland své firmě náhodou. Ještě předtím než vůbec začal uvažovat o vlastní značce, tak pracoval jako manažer u firmy Cadillac, ale to jen tak na okraj – zpět k původu jména Lincoln. Je to celkem snadné vysvětlení.   L


 


eland obdivoval tehdejšího prezidenta Spojených států Amerických, Abrahama Lincolna, který je dodnes považovaný za toho nejlepšího, co Amerika měla a podle něj pojmenoval i svou fabriku. Ze začátku byla továrna Lincoln specialistou na výrobu leteckých motorů, což se cenilo, v nadsázce řečeno, v období války. Až po válce se továrna přestavěla na výrobu luxusních vozítek. Ovšem v roce 1922 koupil továrnu Lincoln gigant Ford, nicméně továrna Lincoln pracovala odděleně. Nebylo to ovšem tak jednoduché, koupě Fordu má totiž taky svůj příběh a historii. Ve zkratce se to dá shrnout slovy, že Lincoln se dostal do finanční tísně a Ford ho z toho vytáhnul právě tou koupí.  


 


Začneme tedy už výrobou samotných aut. První auto přišlo na svět roku 1932 a jmenovalo se Lincoln-Zephyr. To bylo první auto pro veřejnost, předtím dodával například do policejních řad speciální sedany. Až do roku 1940 se tohle auto drželo na špičce prodeje. Ve zmíněném roce přišly menší změny v názvu továrny. Z Lincoln Motor Company se to změnilo na Lincoln Ford Motor Company. Tímhle dvojsubjektem, dá se říct, chtěli bojovat s konkurencí – Chrysler a Cadillac. Lincoln Continental kupé byl další z těch luxusnějších aut. Vyroben byl roku 1940. Mezi roky 1945 a 1960 vznikla produkce Lincoln-Mercury.  


 


V současné době továrna Lincoln prodává ty nejluxusnější auta. Když se podíváme na země, kde se prodávají, tak je to například Kuvajt, Kanada, Mexiko, Jižní Korea, Jemen a tak dále a tak dále, v podstatě se dá říci, že Lincoln svými auty okupuje celý svět. Ceny se jako vždycky liší, podle toho, kde tohle luxusní autíčko kupujete. Když se vydáte do bazaru, kde prodávají ojeté kusy, tak se můžete setkat s cenou zhruba okolo tří set tisíc až klidně i přes milion a půl. To v praxi znamená, že úplně nové auto bude s největší pravděpodobností ještě dražší.


Foto © Depositphotos.com/S_Kohl