Lyžování v St.Anton

front.post
front.public: 24. 12. 2017
000-obnoveny-obnoveny

Je tady polovina března a oproti předešlým rokům lyžařská sezona ještě zdaleka nekončí, jelikož letošní zima byla po dlouhé době velice tuhá a především bohatá na sněhové srážky, takže ještě nyní leží ve většině lyžařských středisek na našem území dostatečná porce sněhové pokrývky, i když její kvalita už není taková jako zhruba před měsícem.


 


Naopak naprosto ideální sněhové podmínky pro lyžování v současné době panují u našich jižních sousedů v Rakousku, kde je stále dostatečné množství kvalitního sněhu, není tam už tolik lidí jako na začátku ledna nebo v průběhu února, což je naprosto ideální kombinace, která nabádá tomu tam vyrazit a užít si tak parádní jarní lyžování či jízdu na snowboardu.


 


Pakliže jste v Rakousku na lyžích ještě nebyli, tak vám v rozhodování, kam přesně se vydat, určitě pomohou následující odstavce, ve kterých vám představíme ráj lyžařů, milovníků wellness a nočního života – tyrolské městečko a lyžařský resort St. Anton (celý název Sankt Anton am Arlberg).


  


Lyžování v páté největší lyžařské oblasti na světě


Městečko a lyžařský resort St. Anton se nachází ve spolkové zemi Tyrolsko v okrese Landeck v pohoří Arlberg a je vzdálené 110 kilometrů západně od Innsbrucku a 230 kilometrů jihozápadně od Mnichova v nadmořské výšce 1 304 metrů.


 


O lyžaře se zde stará 87 lanovek a vleků s celkovou přepravní kapacitou 143 727 osob za hodinu. Z toho je 12 lanovek kabinových, zbytek jsou lanovky sedačkové se sklopným krytem, některé jsou s vyhřívaným sedadlem a najdeme zde také 28 vleků s kotvou.


 


Od loňského roku jsou v provozu čtyři zbrusu nové lanovky, které vzájemně propojují lyžařské resorty St. Anton – St. Christoph – Stuben – Zürs - Lech – Oberlech – Schröecken a Warth , díky tomu vznikla oblast se jménem Arlberg-Arena, která je největší lyžařskou oblastí v Rakousku a 5. největší lyžařskou oblastí na světě.


 


Pro lyžaře a snowboardisty je tak připraveno celkem 305 kilometrů označených a upravených tratí a celkem 200 kilometrů sjezdů pro free ride nebo-li off-piste lyžování. Pro vyznavače běžeckého lyžování je připraveno celkem 40 kilometrů bežeckých stop a jejich využití je zcela zdarma.


 


Klasifikace obtížnosti sjezdovek je modrá (131 km), červená (123 km) a černá (51 km). Důležité je zdůraznit, že sjezdovky jsou zde určeny spíše pro pokročilejší a zkušenější lyžaře, jelikož svahy jsou zde většinou dost strmé, boulovaté a ne příliš široké. Začínající a méně zdatní lyžaři se budou mnohem lépe cítit na sjezdovkách v protějším Rendlu.


 


Nejvýše položeným místem areálu je horský štít Valluga tyčící se v nadmořské výšce 2 811 metrů a je zde vyhlídková terasa, která při jasném počasí bez mraků nabízí krásný výhled do údolí a na protější Rendl. Odtud vede také nejdelší sjezd dlouhý 9 kilometrů, který končí u nástupní stanice lanovky na Galzig.


 


Pokud si budete chtít během sjíždění svahů odpočinek nebo občerstvení, tak je pro vás připraveno více jak 20 restaurací a barů včetně aprés ski zábavy. Pro občerstvení a jídlo můžeme rozhodně doporučit restauraci v rodinném hotelu Kaminstube, která se nachází přímo vedle sjezdovky a lanovky na Galzig.


 


Pokud v St. Antonu není dostatek přírodní sněhové pokrývky (to se stává velmi zřídka, jelikož během každé zimní sezóny zde napadá v průměru 7 metrů sněhu), tak se můžou spolehnout na umělý sníh. K dispozici tu mají celkem 317 zařízení pro umělé zasněžování.


Jedinou věcí, která vám může v St. Antonu dokonale zkazit nádherný požitek z lyžování je tak počasí. Pokud fouká silný vítr, tak je většina lanovek ve vyšších polohách zavřena a také se rapidně snižuje viditelnost na sjezdovkách.


 


Po lyžování dokonalá relaxace ve wellness


Každý den lyžování je fyzicky velice náročný, takže je nutné dopřát tělu alespoň chvilku odpočinku a relaxace a tím ideálním místem pro odpočinek je místní wellness centrum Arlberg Well, ve kterém najdete vše pod jednou střechou včetně venkovního vyhřívaného bazénu s teplotou vody 32 stupňů Celsia (propojený průplavem s vnitřním bazénem), ve kterém si můžete zaplavat, i když jsou venkovní teploty hluboko pod nulou a chumelí.


 


V centru jsou k dispozici celkem tři bazény – vnitřní s rozměry 13x13 metrů s teplotou vody 31 stupňů Celsia, výše zmíněný venkovní a ještě velký venkovní plavecký bazén s rozměry 25x8 metrů s teplotou vody 27 stupňů Celsia.


 


Dále jsou zde k dispozici všechny druhy saun – klasická finská sauna, parní sauna, infračervená sauna, sanarium a také Kelo sauna (srubová sauna), která je umístěna ve druhém patře a je v ní umístěno obrovské okno, ze které vám během saunování poskytne nádherný výhled na horský masiv. K této sauně patří také malý ochlazovací bazén, který je umístěný venku.


 


Wellness Centrum je otevřeno každý den od 10 do 22h (sauny od 12 do 22h), vstupné pouze do bazénů je 13 EUR (351 Kč) pro dospělého a 10 EUR (270 Kč) pro děti. Vstupné do bazénů včetně saun je 21 EUR (567 Kč).


 


Díky barům a diskotékám se nebudete nudit ani v noci


Na své si v St. Antonu přijdou samozřejmě i milovníci nočního života, který je zde velice pestrý a většina barů a diskoték je situována na hlavní třídě Dorfstraße, která je tepnou města jak přes den, tak během noci.


 


Pokud máte rádi bary s živou hudbou a příjemným posezením, tak byste určitě měli navštívit bary Murrmel a Picadilly. Jestli máte rádi house, taneční muziku a chcete si během večera jak se říká pořádně ''zapařit'', tak těmi nejlepšími místy jsou Bobo's bar, Bar Cuba (přímo naproti Bobo's) a klub Postkeller. Po 23h hodině jsou všechny tyto kluby doslova narvané k prasknutí, takže třeba objednat si na baru pití a pak ho donést k vašemu stolu skrz dav tancujících lidí, aniž byste ho celé vylili je opravdový adrenalin, ale to prostě k zábavě v těchto klubech patří. Pokud si myslíte, že v těchto klubech budete ''pařit'' až do rána, tak budete lehce zklamáni, protože většina z nich zavírá ve 2 hodiny ráno, maximálně ve 3 hodiny.


 


Půllitr piva v barech pořídíte v průměru za 5,80 EUR (157 Kč) a nealko (Cola, Sprite, Fanta, atd.) za 5,40 EUR (146 Kč).


 


 


Ubytování nabízí vysoký standard, skvělé zázemí a vynikající kuchyni


St. Anton se z hlediska cen ubytování řadí těm dražším zimním střediskům a zaměřuje se především na movitější klientelu z Německa, Francie, Itálie, Rakouska a proto zde také během vašeho pobytu jen zřídka narazíte Čechy, kteří dávají přednost levnějšímu ubytování v okolní městech a vesničkách jako jsou například Landeck či Pärdoll.


 


Jestli se ale rozhodnete pro ubytování přímo v St. Antonu, tak vám můžeme vřele doporučit nově zrekonstruovaný a moderně vybavený hotel Valluga. Hotel je situován na klidném kraji města v pěší vzdálenosti 10ti minut do centra. Ubytovaní hosté mají zdarma k dispozici hotelový shuttle bus, který je v případě zájmu odveze k nástupní stanici lanovky a také je přiveze zpět.


 


Hotel nabízí celkem 21 pokojů (apartmány, dvoulůžkové pokoje, jednolůžkové pokoje), všechny pokoje jsou prostorné a dokonale čisté. Všechny pokoje jsou vybaveny moderním nábytkem, velkou koupelnou se sprchovým koutem či vanou, velkou LCD televizí s DVD přehrávačem, mini barem, kávovarem Nespresso a Wi-Fi připojením, které je opravdu rychlé, nepadá a je k dispozici ve všech prostorách po celém hotelu. V koupelně jsou k dispozici župany, ručníky, osušky, pantofle, fén a kosmetika (mýdlo, šampón, kondicionér, sprchový gel, balzám na rty, zubní pasta). Všechny pokoje s výjimkou jednolůžkového mají svůj vlastní balkón.


 


Ubytovaní hosté mají také zcela zdarma k dispozici v suterénu budovy velký bazén, čtyři sauny, termální sprchy, relaxační místnost s občerstvením (různé druhy ořechů, čaje, voda, džusy) a posilovnu s vybavením Technogym. Za poplatek jsou k dispozici různé druhy masáží. Dále je tu také společenská místnost s kulečníkem a krbem a také odpočinková místnost se dvěma počítači. Samozřejmostí je i lyžárna se sušákem na lyžařské boty.


 


Hotelová restaurace nabízí bohaté snídaně formou bufetu (míchaná vajíčka se slaninou, všechny druhy pečiva, šunky, sýry, saláty, džusy, kávu, čaje a mnoho dalšího). K večeři je vždy na výběr ze tří jídel (jedno je vždy bezmasé) mezinárodní a středomořské kuchyně.