Lyžování v St.Anton

front.post
front.public: 25. 12. 2018
000-obnoveny-obnoveny

Je tady polovina března a oproti předešlým rokům lyžařská sezona ještě zdaleka nekončí, jelikož letošní zima byla po dlouhé době velice tuhá a především bohatá na sněhové srážky, takže ještě nyní leží ve většině lyžařských středisek na našem území dostatečná porce sněhové pokrývky, i když její kvalita už není taková jako zhruba před měsícem.


 


Naopak naprosto ideální sněhové podmínky pro lyžování v současné době panují u našich jižních sousedů v Rakousku, kde je stále dostatečné množství kvalitního sněhu, není tam už tolik lidí jako na začátku ledna nebo v průběhu února, což je naprosto ideální kombinace, která nabádá tomu tam vyrazit a užít si tak parádní jarní lyžování či jízdu na snowboardu.


 


Pakliže jste v Rakousku na lyžích ještě nebyli, tak vám v rozhodování, kam přesně se vydat, určitě pomohou následující odstavce, ve kterých vám představíme ráj lyžařů, milovníků wellness a nočního života – tyrolské městečko a lyžařský resort St. Anton (celý název Sankt Anton am Arlberg).


  


Lyžování v páté největší lyžařské oblasti na světě


Městečko a lyžařský resort St. Anton se nachází ve spolkové zemi Tyrolsko v okrese Landeck v pohoří Arlberg a je vzdálené 110 kilometrů západně od Innsbrucku a 230 kilometrů jihozápadně od Mnichova v nadmořské výšce 1 304 metrů.


 


O lyžaře se zde stará 87 lanovek a vleků s celkovou přepravní kapacitou 143 727 osob za hodinu. Z toho je 12 lanovek kabinových, zbytek jsou lanovky sedačkové se sklopným krytem, některé jsou s vyhřívaným sedadlem a najdeme zde také 28 vleků s kotvou.


 


Od loňského roku jsou v provozu čtyři zbrusu nové lanovky, které vzájemně propojují lyžařské resorty St. Anton – St. Christoph – Stuben – Zürs - Lech – Oberlech – Schröecken a Warth , díky tomu vznikla oblast se jménem Arlberg-Arena, která je největší lyžařskou oblastí v Rakousku a 5. největší lyžařskou oblastí na světě.


 


Pro lyžaře a snowboardisty je tak připraveno celkem 305 kilometrů označených a upravených tratí a celkem 200 kilometrů sjezdů pro free ride nebo-li off-piste lyžování. Pro vyznavače běžeckého lyžování je připraveno celkem 40 kilometrů bežeckých stop a jejich využití je zcela zdarma.


 


Klasifikace obtížnosti sjezdovek je modrá (131 km), červená (123 km) a černá (51 km). Důležité je zdůraznit, že sjezdovky jsou zde určeny spíše pro pokročilejší a zkušenější lyžaře, jelikož svahy jsou zde většinou dost strmé, boulovaté a ne příliš široké. Začínající a méně zdatní lyžaři se budou mnohem lépe cítit na sjezdovkách v protějším Rendlu.


 


Nejvýše položeným místem areálu je horský štít Valluga tyčící se v nadmořské výšce 2 811 metrů a je zde vyhlídková terasa, která při jasném počasí bez mraků nabízí krásný výhled do údolí a na protější Rendl. Odtud vede také nejdelší sjezd dlouhý 9 kilometrů, který končí u nástupní stanice lanovky na Galzig.


 


Pokud si budete chtít během sjíždění svahů odpočinek nebo občerstvení, tak je pro vás připraveno více jak 20 restaurací a barů včetně aprés ski zábavy. Pro občerstvení a jídlo můžeme rozhodně doporučit restauraci v rodinném hotelu Kaminstube, která se nachází přímo vedle sjezdovky a lanovky na Galzig.


 


Pokud v St. Antonu není dostatek přírodní sněhové pokrývky (to se stává velmi zřídka, jelikož během každé zimní sezóny zde napadá v průměru 7 metrů sněhu), tak se můžou spolehnout na umělý sníh. K dispozici tu mají celkem 317 zařízení pro umělé zasněžování.


Jedinou věcí, která vám může v St. Antonu dokonale zkazit nádherný požitek z lyžování je tak počasí. Pokud fouká silný vítr, tak je většina lanovek ve vyšších polohách zavřena a také se rapidně snižuje viditelnost na sjezdovkách.


 


Po lyžování dokonalá relaxace ve wellness


Každý den lyžování je fyzicky velice náročný, takže je nutné dopřát tělu alespoň chvilku odpočinku a relaxace a tím ideálním místem pro odpočinek je místní wellness centrum Arlberg Well, ve kterém najdete vše pod jednou střechou včetně venkovního vyhřívaného bazénu s teplotou vody 32 stupňů Celsia (propojený průplavem s vnitřním bazénem), ve kterém si můžete zaplavat, i když jsou venkovní teploty hluboko pod nulou a chumelí.


 


V centru jsou k dispozici celkem tři bazény – vnitřní s rozměry 13x13 metrů s teplotou vody 31 stupňů Celsia, výše zmíněný venkovní a ještě velký venkovní plavecký bazén s rozměry 25x8 metrů s teplotou vody 27 stupňů Celsia.


 


Dále jsou zde k dispozici všechny druhy saun – klasická finská sauna, parní sauna, infračervená sauna, sanarium a také Kelo sauna (srubová sauna), která je umístěna ve druhém patře a je v ní umístěno obrovské okno, ze které vám během saunování poskytne nádherný výhled na horský masiv. K této sauně patří také malý ochlazovací bazén, který je umístěný venku.


  


Díky barům a diskotékám se nebudete nudit ani v noci


Na své si v St. Antonu přijdou samozřejmě i milovníci nočního života, který je zde velice pestrý a většina barů a diskoték je situována na hlavní třídě Dorfstraße, která je tepnou města jak přes den, tak během noci.


 


Pokud máte rádi bary s živou hudbou a příjemným posezením, tak byste určitě měli navštívit bary Murrmel a Picadilly. Jestli máte rádi house, taneční muziku a chcete si během večera jak se říká pořádně ''zapařit'', tak těmi nejlepšími místy jsou Bobo's bar, Bar Cuba (přímo naproti Bobo's) a klub Postkeller. Po 23h hodině jsou všechny tyto kluby doslova narvané k prasknutí, takže třeba objednat si na baru pití a pak ho donést k vašemu stolu skrz dav tancujících lidí, aniž byste ho celé vylili je opravdový adrenalin, ale to prostě k zábavě v těchto klubech patří. Pokud si myslíte, že v těchto klubech budete ''pařit'' až do rána, tak budete lehce zklamáni, protože většina z nich zavírá ve 2 hodiny ráno, maximálně ve 3 hodiny.


  


Ubytování nabízí vysoký standard, skvělé zázemí a vynikající kuchyni


St. Anton se z hlediska cen ubytování řadí těm dražším zimním střediskům a zaměřuje se především na movitější klientelu z Německa, Francie, Itálie, Rakouska a proto zde také během vašeho pobytu jen zřídka narazíte Čechy, kteří dávají přednost levnějšímu ubytování v okolní městech a vesničkách jako jsou například Landeck či Pärdoll.


 


Jestli se ale rozhodnete pro ubytování přímo v St. Antonu, tak vám můžeme vřele doporučit nově zrekonstruovaný a moderně vybavený hotel Valluga. Hotel je situován na klidném kraji města v pěší vzdálenosti 10ti minut do centra. Ubytovaní hosté mají zdarma k dispozici hotelový shuttle bus, který je v případě zájmu odveze k nástupní stanici lanovky a také je přiveze zpět.


 


Hotel nabízí celkem 21 pokojů (apartmány, dvoulůžkové pokoje, jednolůžkové pokoje), všechny pokoje jsou prostorné a dokonale čisté. Všechny pokoje jsou vybaveny moderním nábytkem, velkou koupelnou se sprchovým koutem či vanou, velkou LCD televizí s DVD přehrávačem, mini barem, kávovarem Nespresso a Wi-Fi připojením, které je opravdu rychlé, nepadá a je k dispozici ve všech prostorách po celém hotelu. V koupelně jsou k dispozici župany, ručníky, osušky, pantofle, fén a kosmetika (mýdlo, šampón, kondicionér, sprchový gel, balzám na rty, zubní pasta). Všechny pokoje s výjimkou jednolůžkového mají svůj vlastní balkón.


 


Ubytovaní hosté mají také zcela zdarma k dispozici v suterénu budovy velký bazén, čtyři sauny, termální sprchy, relaxační místnost s občerstvením (různé druhy ořechů, čaje, voda, džusy) a posilovnu s vybavením Technogym. Za poplatek jsou k dispozici různé druhy masáží. Dále je tu také společenská místnost s kulečníkem a krbem a také odpočinková místnost se dvěma počítači. Samozřejmostí je i lyžárna se sušákem na lyžařské boty.


 


Hotelová restaurace nabízí bohaté snídaně formou bufetu (míchaná vajíčka se slaninou, všechny druhy pečiva, šunky, sýry, saláty, džusy, kávu, čaje a mnoho dalšího). K večeři je vždy na výběr ze tří jídel (jedno je vždy bezmasé) mezinárodní a středomořské kuchyně.