Malta

front.post
front.public: 23. 08. 2019
time00-kopie – obnovený-kopie – obnovený

Známý ostrovní stát Malta patří mezi vyhledávané turistické destinace. Hlavním městem je Valletta, nejvyšším bodem je dvě stě padesát tři metrů  vysoký kopec Ta´ Dmejrek. Země není příliš zalidněna, žije tu asi půl milionu lidí. Úředním jazykem je maltština a mluví se i anglicky.  Obyvatelé jsou v drtivé většině katolického vyznání.  Samostatnost získala dřívejší britská kolonie v roce 1964.  Malta je  zemí, která nemá vlastní přírodní zdroje, zdrojem obživy je převážně zemědělství, turistika, obchod a drobný průmysl. Platí se zde eurem.  


 


Jak jsme již zmínili, turisté jsou jedním ze zdrojů příjmu obyvatel a proto je třeba jim nabídnout něco, co je sem přitáhne. Jedním z lákadel, kromě moře, klidu a krásných pláží, jsou tu historické památky. Malta je plná historických staveb, kterým vévodí megalitické chrámy. Jedná se o kompexy více či méně zachovaných budov, které jsou historicky velmi cenné.  V hlavním městě sídlilo donedávna i muzeum války, jehož exponáty se v současnosti přesunuly na jiné místo. V městské části Paola sídlí „Hypogenum“, památka ze Seznamu světového dědictví UNESCO.  


 


Jedno z nejkrásnějších míst na Maltě je docela malý ostrůvek „Comino“, na kterém žije pouhých sedm obyvatel. Je tu jediný hotel a je to ideální místo pro lidi, kteří si o  dovolené chtějí užít klidu.  Neruší tu dokonce ani žádná doprava.  


 


Místní divadlo Manoel stojí už od roku 1732, což ho řadí mezi nejstarší divadla na světě. Pro turisty je to spíše atrakce než kulturní zážitek a tak k němu také přistupují. Další turistickou atrakcí je pevnost Fort Saint Angelo. Je to zbytek opevnění, nacházející se v Grand Harbouru, v místě Vittroriosa. Místo je chráněné a veřejnost sem nemá přístup, nicméně pozorovat z okolních vyvýšených míst je lze, takže turisté o nic nepřijdou.   Malta je místo které určitě stojí za vidění především díky pohnuté minulosti.


Foto © Depositphotos.com/ajafoto