Masseratti Ghibli

front.post
front.public: 10. 01. 2018
time01 – obnovený-kopie

Masseratti Ghibli je jedno z nejluxusnějších aut na celém světě. Tohle auto se začalo vyrábět v roce 1966, tehdy však ještě nemělo takový design, jaký má dnes. Dneska už jeho produkce neexistuje, ta skončila v roce 1997, nicméně se pořád prodává.  


 


Pokud vás zajímá, o jaký druh auta se jedná, tak je to sportovní kupé. Jak jsme tak nějak už zvyklí, tak většina těchto zahraničních aut, nemá třeba jen jednu generaci, ale nejméně tři, přičemž ani Masseratti Ghibli není výjimkou, i toto italské auto má tři typy generací, ta poslední byla zatím představena vloni. Ghilbli, respektive celá továrna Masseratti, pochází z Itálie a označení Ghibli znamená v překladu saharský vítr, což je trefné, protože tohle auto zcela jistě jezdí jako vítr.  


 


První generace tohoto auta, byla produkována mezi lety 1966 až 1973. Tedy to byl kabriolet a kupé, které měly osmiválcové motory, jenž byly do tvaru V. Když se tahle první generace objevila na trhu, tak v té době – šedesátá léta – se považoval za ten nejlepší automobil, který může brázdit nejenom italské, ale i zahraniční komunikace. Hnidopichové v té době říkali, že nebyl tak vyspělý jako jeho konkurenti z Ferrari nebo Lamborghini, ale doháněl to podle mnohých názorů svojí krásou.  


 


Ještě vám dlužíme jméno člověka, který se zasloužil o Masseratti Ghibli – Giorgetto Giugiaro. To byl vůbec první konstruktér, podle jehož plánu se postavila tato první generace, která je tou dodnes nejoblíbenější. U první generace se v průběhu let představil ještě tzv. pavouk neboli Spider. To bylo uděláno hlavně kvůli produkci ve Spojených státech Amerických, které si potrpí na svoji angličtinu, která je však velmi často nesrozumitelná, na rozdíl od Angličanů. Další typ byl Indy ve stejném roce jako Spider – 1969. Tehdejší první generace měla obsah 4,7 litru a výkon byl tři sta třicet koní. Váha auta se pohybovala okolo tisíce dvou set kilo.  


 


Nyní přejdeme ke druhé generaci. Tu produkovali celkem krátce – mezi lety 1992 až 1996. Jednalo se o kupé, které mělo jakoby zkosenou zadní část na rozdíl od jedničky. Vizuální stránku věci obstaral Marcel Gandini. Tato auta dosahovala rychlosti až dvou set padesáti kilometrů v hodině. Dvojka Ghibli se vyráběla ještě v dalších typech – GT, 2.0 Cup, Open Cup. No a jsme u závěru – třetí řada. Už bylo zmíněno, že je na světě od roku 2013. Je tu opět několik rozdílů, tak například se výroba odstěhovala z Modeny a šla do Grugliaska u Turína. Základní rozdíl je v rychlosti, ta může být až dvě stě šedesát tři kilometrů v hodině a zrychlení z nuly na stovku je za 5,6 vteřin.