McCartney zbožňoval baskytary Höfner

front.post
front.public: 03. 11. 2019
002

Jedním z členů nejznámější britské hudební skupiny The Beatles je všemi uznávaný a zbožňovaný Paul McCartney.Tento legendární hudebník a populární textař za své dlouholeté působnosti, ať už v kapele nebo na sólové dráze, vystřídal několik kytar. Velkou oblibu však našel u baskytar Höfner.    


Celým jménem Sir James Paul McCartney se narodil v roce 1942 v anglickém Liverpoolu v rodině s irskými předky. Již v dětství začal hrát na různé hudební nástroje – trubku, klavír a kytaru. A přestože je Paul levák, hrál velmi dobře. Dalo by se říci, že byl pro hudbu předurčen. George Harrisona poznal už na škole v Liverpool Institute, kdy se spolu učili hrát na kytaru.  


  


 


V roce 1957 se Paul seznámil s Johnem Lennonem, se kterým začal spolupracovat na psaní písní. V roce 1960 vznikla, v minulosti již několikrát přejmenovaná, skupina The Beatles, která zásadně ovlivnila Paulův život.    


Paul McCartney měl zálibu u baskytar Höfner. Mezi jeho první kytary však patřilo několik ranných modelů – Rex v roce 1955, Zenith Model 17 o rok později, kytara španělského typu, anebo Rosetti Solid 7 v roce 1960. Rukama Paula prošel také Lennonův Höfner Club 40, kterého nahradila v roce 1961 tzv. houslová basa Höfner 500. Tenkrát ho vyšla na 287 marek a zakoupil si ji v obchodě v Hamburku.  


 


 


Firma Höfner Paulovy následně věnovala v roce 1963 model Höfner 500/1 bass, se kterým zahrál například song Let It Be, If I Needed, I Feel Fine nebo Yesterday. O rok později dostal Paul od Höfnera speciální model bez sériového čísla, kde byly pozlacené součástky. Paul na něj však nikdy nehrál.    


V prosinci 1964 si Paul koupil akustickou kytaru Epiphone Texan FT-79 a použil ji při nahrávání slavného songu Yesterday. V témže roce si pak koupil Epiphone Casino, který patřil mezi jeho nejoblíbenější hudební nástroje. Další oblíbenou basovkou byl Rickenbacker 4001S-LH bass, následně Fender Esquire, akustická C.F. Martin D-28 či Fender Jazz Bass.