Minikrálovství Lichtenštejnsko

front.post
front.public: 08. 05. 2018
time02

Lichtenštejnsko se může pochlubit kromě rozsáhlých dějin také tím, že patří mezi nejmenší státy na světě. Jelikož se jedná o konstituční monarchii, vládnou zde dodnes panovníci, nikoli prezidenti. 


Hlavním městem je Vaduz a nejvyšší bod se jmenuje Grauspitz, který měří dva tisíce pět set devadesát devět metrů. Státním nebo tedy úředním jazykem je zde němčina, platí se tu švýcarským frankem a momentálně zde vládne Hans-Adam druhý. V Lichtenštejnsku jako takovém má hlavní nadvládu sport, převážně tedy fotbal, i když na mezinárodních akcích to není nijak zvlášť vidět.  


 


V minulosti bylo Lichtenštejnsko velmi úspěšné z pohledu lyžování, kde často vyhrávalo, ale kde ty loňské sněhy jsou. Kdo je vyznavačem lyžování, tak zde si zcela jistě přijde na své.  Koneckonců, tři čtvrtě této země zabírají hory.  


 


Jelikož jedná o horskou zemi, tak je chráněna před silnými vichry. Průměrné teploty zde nejsou tedy logicky příliš vysoké, v létě je to zhruba okolo devatenácti stupňů a v zimě okolo nuly. Pokud se spočítá průměrná teplota přes celý rok, tak se nevyšplhá ani k deseti stupňům nad nulou. To jsme mluvili o nížinách, ale co se týká hor, to už je mnohem drsnější. Navíc se tam dlouho drží sníh, což je v poslední době v naší zemi rarita.   V minulosti se v údolí řeky Rýna, která tudy protéká, nacházely bažiny, ale nyní jsou tato místa zcela vysušená. Pokud je někdo tedy výrazně zaměřený na přírodu, tak by se měl tedy jít podívat do zdejších lesů, kde mimo jiné žijí i vydry, koroptve, křepelky orli nebo pstruzi. V horách zase člověk může potkat kamzíky, srnky, jeleny, lišky, zajíce a tak dále.  


 


Asi nejzajímavějším místem je Blazers, což je vesnice na jihozápadě země. Mezi nejvýznamnější památky patří zámek Gutenberg a kaple Panny Marie z osmnáctého století. Kousek odtud najdete i město Triesen, kde mají měšťanské domy a gotické kaple s freskami. Největším lákadlem je ovšem asi Vaduz, kde stojí knížecí zámek, Mezi nejpopulárnější suvenýr patří poštovní známky.


Foto © Depositphotos.com/michalz86