Nejdražší hudební nástroje

front.post
front.public: 16. 10. 2020
000 

I hudební nástroje mají svojí cenu. A pokud jde o nejdražší hudební nástroje na světě, tak ty se pohybují v částkách podobných luxusním vilám nebo dokonce vzácným obrazům.


A ani v tomto případě není kritériem kvalita, ale spíš to, komu nástroj patřil. Většina nástrojů, které byly prodány za rekordní částky, patřila členům skupiny Beatles, což není až tak překvapující.Asi nejdražší housle na světě nejsou překvapivě stradivárky, ale jmenují se Vieuxtemps Guarneri a byly vydraženy za asi 16 milionů dolarů (370 mil. Kč). Jsou více než 270 let staré a patří neznámému majiteli, který je však zdarma propůjčil houslistce Anne Akiko Meyersové. Těžko uvěřit, ale je tomu tak.    


Ze slavných kytar můžeme uvést alektroakustického Gibsona J-160E, který patřil Johnovi Lennonovi. Koupil si ji s Georgem Harrisonem za tehdejších 161 britských liber a loni byla vydražena za neuvěřitelných 2,41 milionů dolarů (55 mil. Kč). Lennon na Gibsonovi hrál od roku 1962 ve studiu, kde byly nahrány první dvě alba Please Please Me a With The Beatles. Bohužel se kytara u Beatles moc neohřála, protože byla odcizena. Nakonec byla objevena náhodným kupcem v bazaru a štěstím bylo, že se dostala do rukou experta Andyho Babiuka, který potvrdil její pravost.    


Ještě dražší byl bílý Fender Stratocaster, který patřil Bryanovi Adamsi a podepsán byl muzikanty Ericem Claptonem, Paulem McCartneym, Jimmym Pagem a dalšími. Nástroj se v roce 2005 vydražil za rekordních 3,7 milionů dolarů, což je v přepočtu za 85 mil. Kč. Získané peníze posloužily na obnovu Srí Lanky, postižené vlnou tsunami, a stavbu školy v Thajsku.     Nejdražším klavírem světa je třímetrový křišťálový klavír, který existuje pouze v jediné variantě. Futuristický nástroj si zakoupil v aukci anonymní sběratel za 60 milionů korun. Z dalších slavných kytar můžeme uvést Steinway Johna Lennona. Na tomto vzpřímeném křídle složil píseň Imagine a v roce 2000 si ho za více než 40 milionů korun koupil George Michael.    


2,125 milionu dolarů – to je částka, kterou byl ochoten zaplatit v aukci nový majitel za velký buben Ludwig. Ten pocházel ze soupravy, na kterou hrál Ringo Starr v roce 1964.