Nezkrocený živel Bílý Nil

front.post
front.public: 12. 04. 2019
time01

Řeka Nil nám nabídne několik úseků, které svou divokostí a náročností splní i ta nejsmělejší očekávání vyznavačů raftingu.  


 


Tento arfický veletok vytéká z Viktoriina jezera a celém svém úseku měří 6 945 km. Jeho tok postupně vytváří několik úseků, které se spojují dohormady. Na své cestě překonává voda různé překážky, vodopády, peřeje a skalnaté prahy, které mívají převýšení až několik set metrů.  


  


Úsek nazývaný Bílý Nil nacházíme v oblasti Bahr-al-Ghazal. Jedná se 957 km dlouhou část řeky, která není příliš široká, ale vlivem soutoku s řekou Sobat  má velmi vysokou intezitu vodního proudu. Sjízdnost tohoto úseku řeky je velmi obtížná a prudkost jeho toku láká k adreanalinovým sportům.  


 


Jeho vody obsahují množství bílých částic, která mu daly jméno. Tok řeky se zklidňuje až v oblasti polopouští, u Chartúmu. Zde se spojuje s Modrým Nilem a společně vytvářejí nejen silný proud řeky Nilu, ale i další nebezpečný úsek, který je vyhledáván odvážnými  a zkušenými  raftaři.  


 


Bílý Nil má pověst nejdivočejší africké řeky a společně s Modrým Nilem je velkým lákadlem pro expedice, které se zabývají sjížděním divokých řek.  


Foto © Depositphotos.com/muha04