Otowasan Kijomizudera

front.post
front.public: 12. 02. 2020
time01

Architektonické, umělecké nebo přírodní divy najdeme v každém cípu světa. Dokonce i v dalekém Japonsku Možná proto, že tato ostrovní říše má  velmi omezené možnosti výstavby na malé ploše jednotlivých ostrovů, chová se v tomto směru velmi uvážlivě a  velice si cení každé sebemenší památky.  


 


Budhistický chrám  Otowasan Kijomizudera však není památka jen tak ledajaká. Patří do komplexu budhistických chrámů označovaných jako Kijomizu-dera. Patří k nejvyhledávanějším historickým památkám v Kjótu. První zmínky o chrámu pocházejí z roku 798, většina současně přístupných staveb byla postavena v 17. století.  


  


V roce 1994 byl komplex chrámů zapsán do Seznamu světového dědictví UNESCO. Jméno mu dal vodopád, který se nachází uprostřed staveb umístěných na svahu, odkud je nádherný výhled na město v údolí. Jeho voda je údajně léčivá a lidé si ji odtud odnášejí tak, jako u nás od zázračných lesních studánek a věří v její účinky.  


 


Chrám Otowasan Kijomizudera je hlavní stavbou komplexu a byl vytvořen v tradičním japonském stylu teras a dřevěných sloupů. Kromě něho je zde ještě několik dalších svatyní, které jsou většinou zasvěceny různým podobám lásky. Však zde také turisté zkoušejí různé rituály, které jim mají lásku a štěstí přičarovat nebo zachovat.   Budhistický chrám Otowasan Kijomizudera patří k turisticky nejatraktivnějším místům Japonska a množství prodavačů různých suvenýrů se tu docela dobře uživí. Pokud by se sestavoval nový seznam divů světa, chrámový komplex u japonského Kjóta by jistě nebyl bez šance.    


Foto © Depositphotos.com/sepavone