Premiéra S.W.A.T. se Shemarem Moorem

front.post
front.public: 09. 02. 2018
defautl

Fanoušci akčního žánru se mají v únoru na co těšit. Na televizní obrazovky přichází nový americký kriminální seriál S.W.A.T., který premiérově odvysílá kanál AXN v pondělí 5. února ve 21:55. V hlavních rolích uvidíme Shemara Moora (Myšlenky zločince) či Stephanie Sigmanovou (Narcos).


 


Akční kriminálka S.W.A.T. (2017) je inspirována stejnojmenným televizním seriálem z roku 1975. Děj odehrávající se v Los Angeles sleduje akce policejní zásahové jednotky, jíž velí bývalý mariňák a dnes elitní policista Daniel „Hondo“ Harrelson (Shemar Moore). Ten vyrůstal v místní černošské komunitě a je rozpolcen tím, že jednak cítí přirozenou loajalitu vůči místním lidem, zároveň je však profesionál plně oddaný svému týmu.


  


Dalším významným příslušníkem Hondovy elitní jednotky je David „Deacon“ Kay (Jay Harrington), zkušený důstojník, který staví tým S.W.A.T. vždy na první místo, navzdory pocitu zneuznání, protože mu nadřízení nesvěřili velení týmu. Vystupovat z řady a tím dělat jednotce problémy bude Jim Street (Alex Russel), mladý suverén, přesto slibný nový člen jednotky. Christina „Chris“ Alonsoová (Lina Escoová) je obratná důstojnice a cvičitelka policejních psů. Dominique Luca (Kenny Johnson) se představuje jako skvělý řidič zajišťující bezpečnou přepravu členů týmu do horkých míst.  Na činnost jednotky dohlíží inspektorka Jessica Cortezová (Stephanie Sigmanová), kapitánka losangeleské metropolitní policie, která své práci dává přednost před vším ostatním, a to i před utajovaným milostným vztahem s Hondem.  Soupeřem Hondova týmu je další losangeleská jednotka pod velením Jeffa Mumforda (Peter Onorati), agresivního vůdce, jenž rád dělá věci po svém. S Hondem, který je hlavním motorem akce, podstupují tito odvážní muži a ženy nebezpečí, aby ochránili svou komunitu a ochránili životy.


 


S.W.A.T. jsme přizpůsobili podmínkám roku 2017,“ vysvětluje představitel hlavní role Shemar Moore. „Seriál je o skutečném životě, o tom, co se děje právě teď.  Je to nejen o Black Lives Matter – na černých životech záleží, a i když to někteří nechtějí slyšet, je to o All Lives Matter – na všech životech záleží. Nejen černí versus bílí nebo bílí versus černí. Seriál vypráví o strachu, o rasismu, objevuje se tam i terorismus. Jsou to témata dneška. Nečekejte nic zádumčivého, vždyť jde přece o akční klasiku S.W.A.T. Budete se skvěle bavit. Je to úchvatná jízda,“ poznamenal herec v rozhovoru pro televizi CBS.


  


Čím byl scénář inspirován?


Vyrůstal jsem v Kansasu na Středozápadě USA. Žili jsme ve čtvrti, která měla dost komplikovaný vztah k policistům. Zažili jsme případ, kdy zdejší policista zabil dvanáctileté dítě, které bydlelo vedle nás, a zároveň jiný náš soused, kterého jsme dobře znali, u policie sloužil.  Takže jako mladí jsme měli k policii velmi rozporuplný vztah. Vždy jsem si myslel, že někdo, kdo rozumí oběma stranám – tedy afroamerické komunitě a policistům zároveň – bude fascinující postavou,“ říká k počátkům námětu současného příběhu scénárista a výkonný producent seriálu S.W.A.T. Aaron Rahsaan Thomas v rozhovoru pro televizi CBS.


 


Další výkonný producent seriálu, Shawn Ryan, dodává: „Velmi mě lákalo podívat se na práci policie jiným způsobem, tedy podívat se na policii a současně na místní komunitu. Los Angeles je tak rozmanité a úžasné město, takže sledovat policistu, který zde žije a dívá se na lidi, které policie nějak usměrňuje, jako na lidské bytosti, sousedy, přátele – tento aspekt byl pro mě důležitý.


 


S.W.A.T. uvidí čeští diváci v premiéře v pondělí 5. února na AXN, a to ve 21:55, a v repríze v úterý 6. února ve 22:50. Jednotlivé epizody budou po dobu 14 dnů po odvysílání ke zhlédnutí i online v přehrávači AXN Player (http://www.axn.cz/axn-player).


 


V hlavních rolích: Shemar Moore (Myšlenky zločince), Stephanie Sigmanová (Narcos, American Crime), Alex Russell (Nezlomný), Lina Escoová (Kingdom), Kenny Johnson (Batesův motel), Peter Onorati (This is Us, CSI: Crime Scene Investigation), Jay Harrington (Code Black, Private Practice). Výkonnými producenty jsou Shawn Ryan, Aaron Rahsaan Thomas a Justin Lin.


 


Zajímavosti:  • Herci museli před natáčením trénovat se skutečnými členy jednotky SWAT a jednotky SEAL Team 6.

  • Zkratka S.W.A.T. znamená Special Weapons and Tactics, česky speciální zbraně a taktiky.

  • Oblíbenost tématu speciálních jednotek v USA dokazují další snímky, které byly natočeny pod stejným názvem. Kromě původního seriálu W.A.T. z roku 1975 je to S.W.A.T. – Jednotka rychlého nasazení (2003) a S.W.A.T. – V obležení (Under Siege) z r. 2017.