Robert Redford

front.post
front.public: 11. 07. 2019
time01

Málokterá VIP osobnost je tak známá jako slavná hvězda amerického filmu, blonďatý idol  s pomněnkově modrýma  očima, které okouzlovaly celé generace žen - Robert Redford. I když jeho bývalé mužné kráse hodně ubral čas, neboť dnes je Robertu Redfordovi 79 let, je tato slavná star dokladem, že nejen hladká, líbivá tvář je ve světě showbyznysu tím jediným a nedůležitějším faktorem. Dnes je do filmových rolí obsazován pro své umění, moudrost a charisma, které stále oslovuje všechny generace,  


 


Robert Redford za dlouhá léta své herecké kariéry prokázal velký herecký talent, který sice člověku bývá dán do vínku osudem, ale sám o sobě nestačí a mnozí lidé už jej promarnili, protože nevděli, jak  s ním správně naložit. K tomu, aby se talent rozvinul je třeba velké pracovitosti, píle  a námahy. V tomto ohledu je Redford dokonalým profesionálem.  


 


Je nejen vynikajícím hercem, ale i režisérem, producentem, držitelem dvou Cen Americké akademie filmových umění a věd Oscar a celé řady dalších významných ocenění. Je ovšem také  podnikatel, model a v neposlední řadě  zastánce životního prostředí a filantrop. Vlastní například lyžařské středisko, proslulou restauraci Zoom, kabelový kanál Sundance Channel, je zakladatelem Sundance Institutu, který  podporuje nezávislé filmaře, časopis Playboy jej vyhlásil modelem století.  


 


Přestože u tak velkých hvězd jsme zvyklí spíše na bouřlivý život, extravagantní výstřelky a bulvární skandály, Redfordův život byl poměrně klidný a spořádaný. Byl pouze dvakrát ženatý, z obou manželství má 4 děti. Než se z něho stala filmová hvězda, vyzkoušel i mnohé další profese, protože v mládí jej spíše než učení s jasným cílem přitahoval sport. Předtím než vstoupil na prkna, která znamenají svět v divadle na Brodwayi, pracoval jako dělník, cestoval, věnoval se malířství a sportu.  


 


Asi by nemělo smysl znovu popisovat celou jeho nekonečně dlouhou řadu divadelních rolí  a o nic kratší filmografii, celou řadu cen, které za své umění získal nebo slavné osobnosti, se kterými pracoval. Snad zmíníme jen dnes už klasiku - western "Butch Cassidy a Sundance Kid"  nebo " Podraz"- dva filmy, ve kterých spolu s Paulem Newmanem vytvořili naprosto nezapomenutelné role. I ve věku, který už je vhodnější pro role charakterní měl stále ještě na role romatické. Dokazuje to jeho postava Denyse Hattona po boku Meryl Strepové ve filmu "Vzpomínky na Afriku". V roce 1996 Robert Redford získal Cenu za celoživotní dílo od Screen Actors Guild a v roce 2002 byl za celoživotní dílo oceněn  Oscarem.  


 


V jeho hereckém projevu je, podle odborníků, největší devizou jeho schopnost přizpůsobit svou roli vlastní povaze. Asi proto jsou jeho postavy uzavřené, přemýšlivé a nepřístupné, schopné se vypořádat s problémy, které před ně staví život a jdoucí neústupně za cílem. Podle psychologů je to - kromě modrých očí, plavých vlasů a pěkné postavy - také prvek, který okouzluje ženy. Cítí v něm silného a spolehlivého muže, který je ochrání před každým nebezpečím a cítí i to, že není jen filmová póza. Proto zůstal dodnes trvalým idolem fanynek několika generací.   Robert Redford je bezesporu jedním z nejzajímavějších mužů naší planety. V roce 2005 se zúčastnil jako VIP host MMF v Karlových Varech a přijal pozvání do pořadu Marka Ebena Na plovárně.    


Foto © Depositphotos.com/s_bukley