Sport pro všechny

front.post
front.public: 28. 04. 2020
000-obnoveny-

Obecně se má za to, že hra s opeřeným míčkem vznikla v Řecku před zhruba dvěma tisíci let. Odtud se rozšířila do Asie. Předchůdce badmintonu byla čínská hra jianzi, která se hrála s péřovým míčkem, ale bez rakety.


 


Míček se přes síť kopal.  Ve středověku byla hra podobná badmintonu populární u anglických dětí, které místo rakety používaly něco jako pálky a snažily se jejich pomocí udržet míček ve vzduchu.  


 


V šedesátých letech 19. století hrávali britští důstojníci tuto dětskou hru v indické Puně a poprvé přes síť. V té době se hře říkalo puna. Tou samou dobou začal vévoda z Beaufortu pořádat sešlosti na svém panství Badminton pro vojáky, kteří se bavili hraním puny. Ostatní vévodovi hosté nazývali tyto dýchánky "badmintonové hry", a tak se hře začalo říkat badminton. V roce 1899 tato asociace uspořádala otevřené mistrovství Anglie v badmintonu, první badmintonový turnaj na světě.  


  


Když se dneska řekne badminton, většina z nás si vybaví plácání na zahradě a velkou zábavu. Badminton si v dnešní době můžete zahrát i v nepříznivém počasí a to v hale. Počet hal přizpůsobených k badmintonu se v dnešní době značně zvýšil. Nabízí se i pomoc trenéru, kdybyste se tomuto sportu chtěli věnovat opravdu vážně.  


 


Jestli si ale chcete zahrát jen tak pro radost a pro ten blahý pocit z pohybu, nabízíme vám pár základních rad a pravidel. Badminton se hraje přes nízkou síť ve výšce 155cm. Pro některé sportovce jistě překvapující informace, ale právě boj přes síťku dává badmintonu ten správný rozměr. Můžete si povyskočit, můžete smečovat a trefovat se do „růžků“, jak libo. Pole jsou přesně vyhrazená, hraje se na auty a pozor - čára hraje!  


 


Podává se z protilehlých čtverců hřiště obdélníkového půdorysu (13,40 x 6,1 m) a hraje se na ztráty. Pokud pro hru seženete jen jednoho člověka, hrajte do 11 bodů, pokud si to rozdáte ve čtyřech, na podání se spravedlivě střídejte a vydržte až do 15. Poté, co se jen trochu rozehrajete, Vám hodinka badmintonu dá pocit, že jste pro svou fyzickou kondici skutečně něco udělali. Zpočátku vás můžou bolet ruce, nohy i záda, ale to po pár hodinách tohoto překvapivě rychlého sportu přejde. Tak hurá na kurt.    


Foto © Depositphotos.com/ Sebastian Duda