Tančit jako Fred Astaire

front.post
front.public: 15. 09. 2017
time01 – obnovený

Latino dance neboli latinskoamerické tance hýbou světem, a to ne jen tím jižním. V první části dnešního článku se zaměříme přímo na tyto druhy tance, ve druhé se pak podíváme na školy, které je mají v nabídce. Tance se dělí na několik druhů, ale ty základní se řadí mezi tzv. standard, který je však starší než latina.


   Latinskoamerické druhy tance nemají žádné určité datum vzniku, protože se to dělo v různých dobách a na rozmanitých místech. Dnešní podobu jim však dalo údobí zhruba okolo druhé světové války. Postupem času se latinskoamerické tance dostávaly do Evropy, kde je tehdejší taneční mistři začali zkoumat, aby je mohli začít vůbec učit.   Pokud někdo neví, jaké tance do této odrůdy patří, tak je to salsa, rumba, jive, paso doble a známá cha-cha. Jelikož jde o jihoamerické tance, tak hlavní je kromě postavení těla i vášeň s jakou latinskoamerické tance tanečníci předvádějí. Každý z těchto tanců má jiné specifikum, i když patří do jednoho druhu latinskoamerických.


 


Například takové paso doble – tady hraje hlavní prim žena. Jedná se vlastně svým způsobem o napodobování španělské koridy, kdy je muž toreador a žena jeho šátek. Obvykle však právě tanečnice udává tempo paso doble. Nyní se podíváme na jive.   Tento tanec, i když se jedná o latino dance, tak má spíše swingové vzezření, což je mírná zvláštnost. Pochází vlastně ze tří stylů – rokenrol, boome-woogie a černošské rytmy. Jestli je něco latinskoamerický tanec, tak je to tedy cha-cha.


 


Ta pochází z Kuby, čili se může právem nazývat, latino dance. Úplně stejně jako cha-cha, je na tom i salsa. Je zajímavé, že popularity dosáhla i mimo území Latinské Ameriky a i v našich českých vodách se těší poměrně velké oblibě. Rumba je poměrně blízká tanci cha-cha, protože je též z Kuby. Rumba se ještě dále dělí na americkou čtvercovou a mambo bolero neboli rumba kubánská.  


 


Nyní se tedy podíváme na školy tance, latino dance. Obvykle je můžeme spatřit ve větších městech – Praha, Brno, Ostrava a tak dále. Pokud by žena chtěla chodit na tyto kurzy sama, jenom čistě jako jednotlivec, může, to není problém, protože obvykle jsou v těchto školách profesionální tanečníci, kteří říkají, že i z polena, udělají obstojně vyhlížející tančící bytost. Pochopitelně se dá chodit i v páru, to je úplně stejný princip. Co se týká ceny, tak v prázdninovém období – červenec, srpen – bývá nižší. Ale když to zobecníme, tak kupříkladu u salsy zaplatíte za osobu zhruba okolo tisíce pěti set a za pár dvojnásobek.