V Londýně bude k obdivu sbírka obrazů Bowieho

front.post
front.public: 15. 07. 2016
000_crispi
Legendární muzikant David Bowie, který letos odešel do hudebního nebe, byl vášnivým sběratelem umění. Ve své soukromé sbírce měl zhruba asi 300 děl a to od několika známých umělců z celého světa. Díla jeho oblíbenců budou historicky poprvé také představeny veřejnosti. V listopadu letošního roku se potom budou tato díla dražit. 

 

David Bowie obdivoval především britské umělce z 20. století. Současně ale v jeho sbírce najdeme například dílo od francouzského kubistického malíře Marcela Duchampa. Jeden z nejvzácnějších děl je však malba v graffiti stylu, kterou vytvořil Američan Jean-Michel Basquiat. Kromě jednotlivých obrazů půjdou do listopadové aukce také kusy nábytku a sochařská díla.

 

 

Tato sbírka je pro veřejnost poměrně velkým překvapením, protože jen hrstka lidí mohla tušit, že měl muzikant tak obrovskou sbírku obrazů. Kdysi však v jednom z rozhovorů David prohlásil, že umění je jedinou věcí, kterou kupuje a je pro něj návyková. Muzikant tehdy prohlásil, že díla vybírá především dle toho, jakým způsobem ho konkrétní umělec a jeho dílo oslovilo.

 

Dle slov ředitele aukční síně Sotheby’s Europe je muzikantova sbírka jedinečným vhledem do jeho osobního světa. Ve sbírce se totiž dokonale odráží muzikantova osobnost.

 

“Charakterizoval bych to jako bohémské, romantické, expresivní a emociální umění plné pocitů,” prohlásil spisovatel Matthew Collings.

 

Muzikant David Bowie byl sám umělecky založený. Vystudoval výtvarnou školu a dokonce působil také v redakci výtvarného čtvrtletníku. Během svého života založil také vydavatelství výtvarných knih. Výtěžek z podzimní dražby děl Davida Bowieho poputuje jeho rodině. Ta se sbírku rozhodla prodat, protože prý nemá kam díla uložit.