Varšava

front.post
front.public: 05. 02. 2015
time00-kopie – obnovený-kopie – obnovený – obnovený – obnovený
Varšava je nádherné, historicky zajímavé hlavní město Polska. Žije zde téměř jedenatřičtvrtě milionu  obyvatel, což ho činí největším polským městem. Je to centrum vzdělanosti a sídlo univerzit a vysokých škol, ale také místo, kde najdeme nejvíce historických památek, z nichž mnohé musely být po válce obnovovány. Varšava byla jedním z nejvíce poničených měst. 

 

Jednou z těch nejzásadnějších staveb je královský palác, který pochází z let 1407 až 1410. Turisty upoutá už na dálku jeho červená barva, která se v noci mění na zlatou. V současné době je to sídlo muzea. Dalším zajímavým místem je výšková budova Zlaté terasy. I když na první pohled vyhlíží jako  kancelářský blok, nachází se zde ve dvacetišesti podlažích třeba hotel, multikino, zábavní středisko a také i autogaráže s půldruhým tisícem  parkovacích míst.

 

Ani ve Varšavě nejsou návštěvníci ochuzeni o zoologickou zahradu. Projde tudy okolo šesti set tisíc návštěvníků za rok. Dnes tu mají okolo čtyř tisíc zvířat v pěti stech druzích. Zahrada byla otevřena  roku 1928. Během druhé světové války byla prakticky zničena, ale od roku 1949 funguje znovu a stále se rozrůstá.

 

Ve Varšavě najdeme také sochu známého hudebního  skladatele Frederyka Chopina. Socha je z bronzu a stojí v jednom z lázeňských parků. Také ona byla, stejně jako množství dalších varšavskýsch památek, poničena během druhé světové války fašistickými hordami, ale nyní už je v úplném pořádku.

 

Pavilon Citadela je varšavská pevnost pocházející z devatenáctého století. Má tvar pětiúhelníku a byla postavena na příkaz tehdejšího cara Mikuláše prvního. Kvůli ní muselo tehdejší okolí být srovnáno se zemí a o bydlení tak přišlo naráz patnáct tisíc obyvatel.

 

Jednou z nejkontroverznějších dochovaných památek je dřívejší Palác Josefa Stalina, dnes Palác kultury a vědy. Sovětská inspirace je na něm vidět na první pohled.  Je vysoký dvě stě třicet jeden metr a má čtyřicet dva pater. Chráněnou památkou je od roku 2007, i když obyvatelé Varšavy proti tomu protestovali. Palác má prostě poněkud temnou minulost i proto, že jedno vyhlídkové podlaží přilákalo několik sebevrahů, kteří se odtud vrhli dolů. To je důvod, proč je podlaží zamřížované masívními mřížemi.

 

 

Foto © Depositphotos.com/jacek_kadaj