Vysokohorský trek

front.post
front.public: 29. 11. 2019
time02

Vysokohorský treking nebo také pěší turistika po horách, jak kdo chce, je oblíbená nejen v České republice a na sousedním Slovensku, ale v podstatě na celém světě. Je to tak trochu sportovní odvětví. Pochopitelně na výběr je množství horských masivů a pohoří. My ale dnes budeme hovořit o českých a slovenských horách.  Začneme nejdříve českými horami, například Krkonošemi. Takže Krkonoše mají nejvyšší bod Sněžku, to všichni víme. Nyní se podíváme na samotný vysokohorský treking. Nejjednodušší je nástup na hřeben po modré turistické značce z centra Harrachova. Ovšem než vůbec začnete s trekingem, je dobré se na to nějak připravit.  


 


Takže, když už se vydáte na vysokohorský treking, nesmíte zapomenout logicky na vhodné oblečení, přece jenom jsou to hory a může se stát opravdu cokoli, ani obuv se nevyplácí podcenit. Potom byste si měli zabalit podstatné věci. Pokud jdete sami, tak kromě dostatku jídla a pití, tak ještě například baterku a tak podobně. Od věci nejsou ani hůlky, ty pomáhají při chůzi. Takže se nyní vrátíme ke Krkonoším. Jak už jsme zmínili turistickou značku, tak ta návštěvníka povede kolem Mumlavského vodopádu a následně Mumlavského dolu. Určitě byste neměli vynechat ani Labský Štít a Vysoké kolo či mnoho jiného.  


 


Z Česka jsme vybrali Krkonoše a ze Slovenska to bude Malá Fatra a pozor, na sněžnicích, což je poměrně dost náročná záležitost. Pokud se to bude dít v období zimy, čili sněhu, tak je k tomu zapotřebí zhruba dvou dnů. Samozřejmě se dá i přenocovat, ne pod širým nebem, ale zhruba na třech místech. Jelikož na Malé Fatře hrozí, dá se říct, permanentní lavinové nebezpečí, tak je dobré dávat větší pozor než je obvyklé. Nástup na hřeben byste měli začít v obci Zázrivá. První těžší překážkou je výstup do sedla Medziholie, který je strmý. Sněžnice si nasadíte až nad hranicí lesa.  


 


Následuje výstup na vrchol Stohu. Ten je složitější, ale sestup se zdá pro změnu klidnější. Postupováním vpřed se sportovec provozující vysokohorský trek může pyšnit pohledem například na Západní Tatry, Chočské vrchy, Pilsko, Babiu horu, ale také se dá nahlédnout až Moravskoslezské Beskydy. Odtud se můžete dát cestou nazpátek nebo jít ještě dále, ale to už je další trasa na druhý den. Ve zkratce jsme vám řekli, co znamená vysokohorský trek neboli turistika, co k tomu potřebujete a kam, jak a potažmo kudy se dostat na místo určení. Je na vás, jestli si vyberete Česko, Slovensko nebo zahraničí.  


Foto © Depositphotos.com/Xalanx