Znáte geocaching?

front.post
front.public: 05. 08. 2019
time03

Slovo geocaching mnoho lidí ještě nejspíš neslyšelo, ale je to zčásti sport a zčásti turistika, prostě něco mezi tím. Jedná se v podstatě o to, že člověk má u sebe navigační systém GPS, se kterým hledá skrytou schránku cache, po česku keš.


 Aby jí člověk našel, tak má k dispozici její zeměpisné souřadnice a při nálezu cache se to zapíše do logbooku a může udělat případnou výměnu a zase keš schovat a zamaskovat. Jde tady o myšlenku umístění keše na místech, která nejsou příliš hojně navštěvována turisty. I když to vlastně jde i tam, kde se turisté a návštěvníci jen hrnou.  


 


Nyní se podíváme, co je to keš. Obvykle to je voděvzdorná a plastová schránka typu kanystru. Do ní se umístí už vzpomínaný logbook, což je něco jako deník a proto musí být keš dostatečně velká. Do keše se musí dát také nějaké věci, aby nálezce mohl udělat případnou výměnu. Ten kdo najde keš a jeho obsah, tak si může něco vzít a přenést do jiného keše. Ale za to je tam třeba dát nějakou jinou svoji věc. Může to být předmět stejné nebo i vyšší hodnoty. Obsah keše kromě logbooku má obsahovat i tzv. mudlokartu, která je takovou informací pro náhodné nálezce keše.  


 


Doporučuje se dát do keše i plastový voděvzdorný sáček, do kterého se dá logbook, k němu ještě tužka, ořezávátko a tak dále. Tyto předměty se nesmí odnášet, protože jsou stálou součástí keše. Jestliže nálezce neobjeví v keši nic na výměnu, případně se mu nic nelíbí, tak si nemůže žádný předmět vzít. Ale klidně se dá zanechat jiný menší předmět v cache. Jelikož můžou keš najít i děti, tak není úplně vhodné dávat tam peníze, kromě cizích mincí, ale také nebezpečné věci jako jsou třeba cigarety, zapalovač, časopisy s pornografií nebo i potraviny. Do keše se dají dát i speciální předměty.  


 


Tohle je opravdu zkráceně řečeno, jaký je význam této u nás nepříliš známé hry a zábavy. Nyní si dáme něco z historie. Jak by se dalo čekat, původ je ze Spojených států Amerických. Prvního května už to bylo čtrnáct let, co se čítá začátek geocachingu. Existuje server geocaching.com, kde se vedou různé statistiky. Podle jedné z nich najdou každý týden nejméně jednu keš padesát tisíc lidí. Jsou to pochopitelně zprůměrovaná čísla. Od začátku letošního roku je u nás registrováno okolo dvaceti tisíc hráčů. Geocacheri, jak si tito lidé říkají, pořádají i speciální akce, jako například uklízení v přírodě.  


Foto © Depositphotos.com/hdamke