Rolls - Royce

front.post
front.public: 26. 02. 2021
000-obnoveny-

Když se řekne Rolls-Royce, tak automaticky většině lidí naskočí, luxus. Ano, je to tak, jedná se totiž o jedno z vůbec nejluxusnějších aut na světě, které si může dovolit jen ta nejvyšší vrstva. Společnost byla založena v roce 1906, Charlesem Rollsem a Henrym Roycem, po nich dvou logicky tudíž nese továrna jméno.


Předcházelo tomu ještě ovšem několik měsíců debat. Když to vezmeme od úplného začátku, tak na jaře roku 1904 se sešli tito dva pánové, přičemž Royce byl konstruktér a Rolls obchodník a uzavřeli spolu dohodu o jejich spolupráci. Jejich cíl nebo sen byl vyrábět ta nejkvalitnější auta na světě.  


Automobilka Rolls-Royce byla založena, patnáctého března v roce 1906 v Anglickém Manchesteru. Vůbec první model auta, které vypustili do světa ještě ve stejném roce, byl Silver Ghost, v překladu Stříbrný duch. Poprvé ho představili na automobilové výstavě v Londýně. Tehdejší doba byla úplně jiná, takže ani ceny nebyly v takových astronomických výškách, v jakých se nacházejí dnes. Toto auto stálo pouhých tři sta pět liber, nicméně se považovala za luxusní značku, na kterou má jen pár vyvolených.  


Od roku 1911 je takovým symbolem aut z automobilky Rolls-Royce soška na víku chladiče Spirit of Ecstasy, což je v překladu něco jako Duch extáze. V roce 1931 přišla první finanční krize a tuhle automobilku musela převzít firma Bentley a přesídlili Rolls-Royce do města Crewe, které je vzdáleno čtyřicet pět kilometrů od původního Manchesteru. To se ovšem stalo až po patnácti letech od převzetí továrny.   To už oba zakladatelé ovšem nebyli mezi námi. V současné době se továrna Rolls-Royce věnuje výrobě vojenské a civilní výrobě leteckých komponentů. Také svoji produkci zaměřila na lodní manufakturu spolu i s energetikou. Od roku 2000 Rolls-Royce patří dalšímu gigantu – BMW. V současné době se výroba přesunula opět do jiného města – Chichesteru.  


Když se nyní podíváme na ceny těchto luxusních vozů, tak se pohybují v řádech milionů korun, a to nejméně tak pěti a ještě musíte mít štěstí.


Foto © Depositphotos.com/mnstankov