Bouldering – atypický druh lezení

front.post
front.public: 06. 02. 2020
time00-kopie – obnovený-kopie – obnovený

Máte rádi horolezectví nebo jste jen vždy snili o náročných výšlapech po drsných vrcholcích? Léto společně s příznivými klimatickými podmínkami přináší i celou řadu pohybových aktivit v přírodě. Jednou z nich je i bouldering.


Ve své podstatě jde o typický druh lezení po uměle vytvořené stěně nebo podskalních blocích či nízkých skalách a to bez jakéhokoliv zajištění. Absence lana propůjčuje tomuto sportu nevídaný adrenalinový podtext.


Ze současného hlediska má tato aktivita obrovskou popularitu u začínajících horolezců, není třeba žádného drahého vybavení, pouze kvalitní obuv a dostatek odhodlání. Bouldering jako takový vznikl ve Velké Británii již v 80.letech 19. století. Na poli mezi ostatními sporty není žádným nováčkem. Původně šlo o malou odnož nebo lépe řečeno tréninkovou předehru pro profesionální horolezce. Bouldering byl jako samostatný sport uznán teprve až v letech 1950, kdy se mu vášnivě oddával John Gill.


Co je k Boulderingu zapotřebí


I přes to, že je bouldering nenáročný na vybavení a zkušenosti aktéra, přece jen se najde několik maličkostí, které vám mohou překonávání překážek usnadnit. Setkáme se zde s těmito instrumenty.


 
  • Lezečky – speciálně vytvořená obuv s maximální přilnavostí ke skále. Lezačky umožňují lépe koordinovat kroky a navíc nohu chrání.
  • Bouldermatka – jde o měkkou podložku tlumící případný pád na zem. Předchází se tak vážnějším zraněním.
  • Magnézium – známý chemický přípravek k minimalizaci pocení rukou.
 


Bouldering se dá praktikovat takřka kdekoliv. Postačí vám k tomu několika metrový balvan, nízko položený převis nebo uměle vytvořená stěna. V boulderingu se pořádají i závody. Nejprve šlo o ryze přírodní útvary, teprve až s postupem času a navýšení popularity bylo vytvořeno několik umělých překážek. Bouldering se dá provozovat i v zimních obdobích v tělocvičnách, jinak jde o čistý a krásný letní sport.


Foto © Depositphotos.com/teamtime