Dechberoucí záběry islandské ledové jeskyně

front.post
front.public: 08. 03. 2019
000 – obnovený – obnovený – obnovený – obnovený

Technologie obrazových snímačů ve fotoaparátech od Sony nabízí netradiční pohled zblízka na některé z nejvzácnějších úkazů matky Přírody  Za netradiční pohled na komplex ledových jeskyní vděčíme nové technologii obrazových snímačů od Sony, které daly vzniknout těmto fantastickým, do nejmenšího detailu vykresleným fotografiím.  


 


Ledovec Vatnajokull se každý rok pohybuje a mění tvar, čímž se postupně odhaluje složitý jeskynní systém – ale jen na pár týdnů, než ledovec projde další metamorfózou. Fotograf Mikael Buck a známí místní průvodci Einar Runar Sigurdsson a Helen Maria se vydali na expedici do ledového světa. Společnost jim dělaly nejnovější digitální fotoaparáty od Sony, včetně α7R II s prvním plnoformátovým snímačem s technologií zadního osvitu na světě, který v sobě kombinuje ultra vysoké rozlišení a ultra vysokou citlivost, dále RX10 II a RX100 IV, které jsou osazeny prvním obrazovým snímačem typu 1.0“ Exmor RS CMOS vyrobeného technologií vrstvení paměti (stacked sensor). Tato technologie nabízí nepřekonatelný výkon i při slabém osvětlení a v prostředí s vysokým kontrastem. Snímky byly pořízeny bez jakéhokoliv externího přisvícení – pouze za přírodního světla, které prosvěcuje ledový masiv.  


 


V cyklu fotografií ožívá prázdný prostor jeskyní – vidíme úžasné křivky přírodních skulptur, delikátní strukturu rampouchů a hladkou, mramor připomínající, texturu jeskynních stěn, které se tvoří neustálým pohybem. Snímky zachycují jeskynní řeky v mlžném oparu, které protékají ledovou pevností a ledové vodopády. Buck také pořídil fotografie jednoho místního horolezce, jak slézá ledový masiv, aby bylo vidět měřítko.  


 


Helen Maria z místní průvodcovské firmy Local Guide, která je nejstarší společností horských průvodců na Islandu, to komentuje: „S Local Guide děláme výpravy do ledových jeskyní už mnoho let. Jejich návštěva je vždy mimořádný zážitek. O to více, že jste svědky tak pomíjivého jevu – když máte příležitost zachytit přírodu v její komplexnosti a kráse, a nyní ještě s více detaily díky technologii snímacích čipů od Sony, je to skutečně magické. Tento cyklus fotografií skládá opravdový hold našim jeskyním a doufám, že bude inspirovat ještě více lidí k jejich návštěvě.“  


 


Yann Salmon Legagneur, ředitel produktového marketingu divize Digital Imaging společnosti Sony Europe, uvedl: „Tyto snímky by před několika málo lety nebylo možné pořídit bez toho, že byste museli táhnout velké množství techniky, světel a dalších doplňků přímo s sebou na ledovec – a to by fotografa neúměrně zatěžovalo. Snímače ve fotoaparátech α7 a RX od Sony jsou zárukou toho, že fotografovi bude stačit jen fotoaparát menšího formátu, který má dostatečný výkon i pro slabší osvětlení, aby zachytil neuvěřitelné snímky, jako jsou tyto.“   Společnost Sony je světový lídr ve vývoji a výrobě technologií snímacíh čipů s přibližně 50% tržním podílem. Neustále se jí daří posouvat hranice toho, co je v této oblasti možné. Snímač je jedna z nejdůležitějších částí fotoaparátu, která podstatně ovlivňuje jeho výkon. Skutečnost, že společnost Sony letos uvádí na trh dva snímače nové generace, jí umožňuje pokračovat v růstu v rámci odvětví digitálního zpracování obrazu.  


 


Kromě cyklu snímků ledových jeskyní Buck také natočil díky RX10 II a RX100 IV úchvatné video jednoho ze slavných gejzírů v Reykjavíku v super zpomalených záběrech.