Guiness a spol

front.post
front.public: 14. 07. 2014
time01
O Anglii se říká, že její kuchyně, potažmo pokrmy, nejsou zrovna dobré, když to řekneme kulantně, ale co taková anglická piva, o nich se zde příliš nemluví, tak v tomto článku si trochu přiblížíme jejich vznik.

 

Tak tedy, pokud v Anglii narazíte na nějakého pivaře, tak vězte, že se specializuje na kvašené pivo. Pivařů neboli milovníků zlatavého moku, je ve Spojeném království spousta. Ve Skotsku mají pro pivo pojem lager, což znamená, že je to klasické evropské pivo. Na rozdíl od Anglie, která říká pivu i stout, Skotsku to prostě vadí a tak mají raději evropské typy a druhy. Ale dále.

 

I ve Velké Británii můžete vidět, jak se prosazuje evropský lager. Pro klasického Angličana je důležité, aby pivo bylo velmi chutné, podle jejich výroby by se například českým Gambrinusem nesměla zalévat ani zelenina na zahradě, s nadsázkou řečeno. V Anglii kompletně tedy v celém Spojeném království existuje speciální organizace CAMRA – Campaing For Real Ale, která se zabývá kvalitou restauračních a výčepních zařízení, kde se prodává pivo. Pokud najdou nekvalitní, lidově řečeno hospodu, která nalévá tzv. břečky, tak CAMRA ji dá svůj black list, což je černá listina a zařízení má pak problémy nejenom s odbytem svého rádoby piva, ale i s dalšími úřady.

 

V organizaci CAMRA ale nejsou jenom specialisté přes pivo, ale najdete zde i známé osoby typů herců, zpěváků či spisovatelů a tak dále. Rozdělení piv v Anglii není tak jednoduché, jak si někdo možná myslí, však nyní uvidíte sami. Základní je ALE, které se ještě dělí na Bitter a Mild a pak tu máme ještě už zmíněný Stout nebo Porter. Bitter je hořký, Mildu se pro změnu říká pracovní, aby zahnal žízeň. Light Ale, je něco podobného jako české výčepní pivo, tedy říká se to. Pale Ale je silnější bitter, nejběžněji prodávané v anglických hospodách, dalo by se přirovnat k české dvanáctce.

 

Brown Ale je taková zajímavost, patří mezi zlatohnědá, ale je to dezertní pivo. Další zajímavostí je Barley Wine neboli ječné víno, ale stále se jedná o pivo, obvykle nejsilnější z každého pivovaru. Old Ale čili staré je podobné ječnému vínu. India Pale Ale patří mezi prémiová piva. V Londýně je to Porter, což je netypičtější druh. Je tmavý až černý. Ještě se vrátíme k Stoutu, ten je, co se týká chuti, pražený. Tohle jsou v současnosti nejvíce vyráběná piva v Anglii. Otázkou je, co na ně říkají čeští milovníci piva, kteří jsou přeci jen zvyklí na něco trochu jiného.

Foto © Depositphotos.com/stu99