Javier Bardem

front.post
front.public: 26. 10. 2018
time02

Javier Bardem je jeden z nejlepších herců z jihu Španělska. Právě ve Španělsku se v březnu před čtyřiceti pěti lety narodil do kompletně umělecké rodiny, konkrétně herecko - režisérské. Jeho strýcem je slavný režisér Juan Antonio Bardem.  Jako velmi mladý, řekněme pubertální chlapec hrál rugby a dostal se až do španělského národního týmu. Později se nechal naverbovat do kočovného divadla a procestoval s ním celé Španělsko. Jelikož chtěl být malířem, tak studoval v hlavním městě, v Madridu, Školu umění a řemesel, ale nedokončil ji. Prošel si mnoha zaměstnáními, mezi nimi i byl vyhazovač nebo striptér. Prorazil v podstatě až v roce 1990.  


Tehdy se potkal s kontroverzně proslulým režisérem Juanem Josém Bigas Lunem, který mu svěřil roli z prostředí sexuálních deviantů. Jednalo se o španělské drama. O rok později jiná španělská ikona Pedro Almodóvar točila romanticky laděné komediální drama Vysoké podpatky a vzpomněl si na Javiera Bardema a svěřil mu jednu z rolí. Režisér Luna ho v dalším roce obsadil do filmu Šunka, šunka, kde se potkal mimo jiné i s Penelope Crúz. Jeho role tady spočívala především v tom, že hrál svalovce Raúla, který pracuje v továrně na šunku, ale sní o kariéře toreadora, přičemž si přivydělává jako manekýn.  


Tohle stále ještě nejsou ty úplně známé filmy, díky kterým se Javier Bardem stal ceněným hercem. V thrilleru Sečtené dny, si zahrál tipaře Lisarda, a právě tohle byla jedna z rolí, ve které si získal na svou stranu filmové kritiky, což je obvykle velmi těžká práce. S Pedrem Almodóvarem se potkali na práci v romantickém dramatu Na dno vášně, které se odehrává mimo jiné v drogovém prostředí. Tady ztvárnil policistu Davida, který je upoután na invalidní vozík. V tomto dramatu si zahrála i jeho matka Pilar. Právě tato role mu též vynesla nominace na cenu Goya a na Evropskou filmovou cenu Felix.  


Role homosexuálního básníka v dalším dramatu Než se setmí, byl nominovaný na Oscara v kategorii herců v hlavní roli. Taktéž nominace na cenu Zlatého Glóbu mu neunikla. Když jsme mluvili o tom, že na jednom natáčení se potkal s Penelope Crúz, tak spolupráci zopakovali před šesti lety na filmu Vicky Cristina Barcelona a tehdy to mezi nimi už opravdu zajiskřilo a korunovali to tajnou svatbou na Bahamách, kdy to budou v půlce července už čtyři roky. Hned v lednu 2011 se jim narodil syn Leo. Minulý rok v červenci povila Penelope Crúz ještě dceru Lunu. Javier Bardem šokoval i jedním výrokem, když se ve Španělsku legalizovaly svazky osob stejného pohlaví. Doslova řekl, že by se "oženil hned zítra, jen aby nasral církev", kdyby byl homosexuál.


Foto © Depositphotos.com/Jean_Nelson