Kde se vzalo šampaňské

front.post
front.public: 13. 10. 2020
time01

Šampaňské neboli šampaňské víno je jeden z nejznámějších druhů šumivého vína. Tento článek bude rozdělen na dvě části, v té první se budeme věnovat výrobě a historii, no a v té druhé si povíme něco o kraji, odkud toto víno pochází.Výroba spočívá v tom, když to řekneme zjednodušeně, že se v láhvi vyvolá tzv. sekundární kvašení, čili vzniká oxid uhličitý. Když se podíváme na historii, tak toto šumivé víno se začalo vyrábět ve francouzské oblasti zvané Champagne. Konkrétně vinná réva se tu pěstovala od roku 79, kdy se ještě nevědělo, že bude existovat nějaké šampaňské. Kromě pěstování vína se tu v době římské začal těžit i vápenec.  


Mimoto tu zbyly i opuštěné lomy, ve kterých se potom nechalo dozrávat šumivé víno. Existuje zkazka, či lépe řečeno legenda, že tajemství bublinek ve víně objevil mnich se jménem Dom Pérignon. Druhá verze, které se připisuje větší pravdivost, říká, že se je snažil dostat ven, když se v něm vytvořili přirozenou cestou na způsob druhotného kvašení. Právě po něm je pojmenován i jeden typ. Co se týká produkce vína, tak výrobců je zde v této oblasti Champagne přes tisíc. Někteří ovšem jen pěstují vinnou révu, kterou pak prodají do tzv. šampaňských domů, kde se lisují, fermentují, scelují, přidají se kvasinky a třtinový cukr a nakonec zrají v hlubokých a dlouhých křídových sklepech, kde se v nich vytvářejí bublinky druhotným kvašením.  


V podstatě existují dva druhy šampaňského - neročníkové a ročníkové. Neročníková vína vznikají tak, že se hrozny mezi sebou mísí z rezervních vín různých ročníků, odrůd i vinic. Tento typ se nehodí k archivaci. U ročníkového typu je to trochu složitější. Sice i zde se mísí tak, jako v prvním případě, ale všechno musí pocházet ze stejného roku. Na výrobu se používají jen ročníky, které jsou výjimečně kvalitní. Existuje i výjimka v podobě Rosé. To může být ročníkové i neročníkové. V regionu Champagne používají metodu, při které se do bílého šampaňského přidá malé procento nešumivého červeného vína. Druhý způsob je složitější, protože spočívá ve velmi pečlivé kontrole slupek modrých hroznů odrůd Pinot Noir a Pinot Meunier s moštem.  


Nyní si budeme věnovat oblasti Champagne. Konkrétně má název Champagne-Ardenne. Nachází se na severovýchodě Francie a skládá se ze čtyř departmentů. Kromě vinné révy a šampaňského je tento francouzský region známý hlavně ardenskou šunkou a plněným pstruhem. Turisté sem však chodí hlavně kvůli vzniku šampaňského. Je zde také ideální stav pro pěší turistiku a cykloturistiku.


Foto © Depositphotos.com/RobStark