Když už padák nestačí

front.post
front.public: 16. 10. 2019
time01

Paragliding a seskoky padákem jsou krásné sporty, které nám kromě adrenalinu nabízejí nádherné pohledy na zem z velké výšky, ale komu nejde ani tak o romantiku a krásu jako právě o neobyčejný zážitek, při kterém se tají dech a všechny smysly, ten může vyzkoušet Base Jump.  


 


Jedná se o seskok z vysoké budovy, skály, mostů a jiných míst dosažitelných bez pomoci letadla. Zejména seskoky z výškových staveb jsou velmi efektní. Česko ale, bohužel, těchto možností nenabízí tolik jako země, kde si na "nejvyšší" budovy světa potrpí a tak u nás zatím milovník Base Jumpu moc nenajdeme.  


 


Milovníci tohoto adrenalinu jsou ochotni kvůli tomuto výjimečnému zážitku ale vyrazit třeba na kraj světa. V čem vlastně tkví krása a nebezpečí těchto zážitků? Právě v onom napětí. Otevře se padák správně? Nenastane nějaké nepředvídatelná událost, která pokus zmaří? Vzhledem k mnohdy extremně malé výšce seskoku se totiž padák otevírá už po několika vteřinách a skokan má extrémně omezené manévrovací schopnosti. Zejména u budov je okamžik, kdy se padák otevře rozhodující.  


 


Odhadnout jej vyžaduje velkou zkušneost, neboť stačí malá chybička, nečekaný závan větru nebo naopak jeho ztišení a padák se může zachytit za překážku, neotevře se včas a dojde k volnému pádu nebo odvážlivce zanese na zcela jiné, často nebezpečné místo. Nejeden pokus už takto skončil vážným úrazem, dramatickým zásahem záchranářů a v některých případech i smrtí.   Přesto se stále najdou další odvážlivci a milovníci adrenalinových zážitků, kteří Base Jump považují za vrchol parašutismu a znovu a znovu se pokoušejí tímto způsobem překonat a pokořit fyzikální zákony a dokázat svou odvahu.  


Foto © Depositphotos.com/Vitalii Nesterchuk