Maybach

front.post
front.public: 11. 03. 2019
time01 – obnovený-kopie

Maybach není jenom město v Německu, ale jedná se také o výrobce luxusních aut. Tato společnost byla založena v roce 1909 a vloni definitivně padla, to znamená, že zkrachovala. Vezmeme to tedy logicky od úplného počátku.


 


Zakladatelem společnosti byl Wilhelm Maybach. Ten byl ještě předtím ředitelem DTM. Když zakládal Maybach, tak v kalendáři bylo datum dvacátého třetího března, nutno ještě dodat, že společnost nebo továrnu založil spolu se svým synem Karlem, který se tam stal posléze i ředitelem. Původně měli velmi složitý název – Luftfahrzeug-Motorenbau GmbH. Po třech letech se to upravilo – Maybach-Motorenbau GmbH. Sice to není jednoduchý název, ale lépe to tehdy osvětlovalo společnost.  


 


Původně se továrna zabývala výrobou dieselových a benzinových motorů pro Zeppelini, což byla letadla. Následně se dostali i k produkci pro železniční dopravu, stále to však nebylo to, co by Wilhelma Maybacha pracovně naplňovalo. Dokonce motory z jeho továrny dodávali i do vzducholodí. První auto, což byl spíš takový experiment, spatřilo světlo světa už v roce 1919. Představeno bylo ale až o dva roky později na autosalonu v Berlíně. Tehdy, se to bralo jako luxusní auta, dnes už jako klasika nebo veteráni. Nicméně továrna Maybach dělala motory i pro tzv. těžký provoz, což v praxi znamenalo, že kromě železnice se dostali i k námořnictvu.  


 


Pak ovšem přišla druhá světová válka, a jelikož Maybach byla německá továrna, tak byla nucena dodávat motory pro střední a těžké tanky, tehdejšího nacistického Německa, i kdyby třeba nechtěli. Po válce byla továrna opravena, ale její restart zpátky k autům neproběhl už nikdy. Po dvaceti letech koupil továrnu Maybach jiný vlastník a továrna byla přejmenována na MTU Friedrichshafen. Od roku 1960 přišel další nový majitel, tentokrát Daimler-Benz. Zde se potom vyráběly dva druhy sériových aut Mercedes-Benz, konkrétně W108 a W116. O nich se říkalo, že byly ručně postavené. No, a pak přišel rok 1997.  


 


To Daimler představil vlastně svoje první luxusnější auto v novodobé historii továrny Maybach. Byly to v podstatě dva modely – Maybach 57 a Maybach 62. Základní cena těchto aut, tedy konkrétně typu 57, byla tři sta čtyřicet čtyři tisíc, ale dolarů. U 62 to bylo o něco víc – tři sta devadesát čtyři tisíc dolarů. 


Foto © Depositphotos.com/savacoco