Nejvyšší zaměštnání na světě

front.post
front.public: 26. 07. 2020
time03
Kdo je šerpa? V dnešním používání tohoto slova by se dalo říci, že nosič. Člověk nosící pro druhého jakýkoliv náklad. Ale nejvíce se s tímto slovem setkáte v horském prostředí. A to proto, že tito lidé byli najímání jako nosiči nákladů na vysokohorské expedice.  

 

Název  je odvozen od nepálského  kmene Šerpů, který  žije v údolí Langtang, severně od Káthmándú. Etnicky patří k tibetským Mongolům a jeho původním domovem je východní Tibet. Jejich řeč, nazývaná ,,šerpská", nemá abecedu, proto používají tibetské písmo. K práci vysokohorských nosičů tyto lidi předurčuje odolnost, nenáročnost  a síla, která je udivující při jejich poměrně drobných, ale houževnatých postavách a dokonalá znalost horského terénu

   


S rozvojem civilizace se dnes už situace změnila i pro  Šerpy, kteří  téměř nestačí krýt poptávku horolezeckých výprav po svých službách. Mají své organizace, u nichž si expedice musí služby Šerpů zamlouvat dlouho předem. Stali se slavnými nejen mezi horolezci, ale i nejširší veřejnost ocenila mnohokrát jejich schopnosti.
 

Nejslavnější Šerpa historie je bezpochyby Tenzing Norgay, který dosáhl s Edmundem Hillarym 29. května 1953 jako první vrcholu Mount Everestu. Narodil se v květnu roku 1914 a zemřel ve svých 72 letech. Od roku 1932 se účastnil těch nejnáročnějších  horolezeckých výprav na vrcholky hor. Šestkrát šel na Mount Everest marně a teprve po sedmé  stanul spolu s E. Hillarym jako první na tomto vrcholu. Jeho vyprávění se stalo základem knihy amerického  spisovatele a horolezce Jamese Ramsey Ullmana „Man of Everest“, která vyšla v roce 1955.  

 

Mezi šerpy jsou i dnes známá jména lidí, kteří doprovázeli slavné horolezce a zúčastnili se těch největších a nejúspěšnějších výprav. Jejich život je plný dobrodružství, ale pro ně to je velmi tvrdá práce, při které mnozí obětovali své životy. Jejich rodiny i oni sami žijí na pokraji chudoby, ale i v nich hoří ten malý ohníček, který je nutí stále stoupat do výšek a vítězit nad vrcholky, v jejichž stínu žijí.

Foto © Depositphotos.com/richardsjeremy