Pivo světu vládne

front.post
front.public: 15. 04. 2019
time01

Česko je národ pivařů, o tom není sporu. Pivo je v podstatě národní druh jakoby sportu, přece jen naše republika se pyšní nejvíce vypitými litry piv na světě, koneckonců vedeme i nelichotivý žebříček největších pijanů. Dnes se budeme věnovat ale hlavně německému pivu a známému Okoberfestu.



  Ještě předtím si ale povíme, kde se vlastně pivo vzalo. O tom, odkud tento mok pochází, se jenom spekuluje, ale je ve všeobecnosti známé, že za úplně první dobu, kde se začalo vyskytovat, je považováno sedmé století a konkrétně Mezopotámie. Průmyslově se pivo vyrábí zhruba od devatenáctého století. Jak jsme řekli, u nás má pivo mnoho fanoušků, ale stejně tak je tomu i v sousedním Německu.  


 


Když si to trochu rozdělíme, tak hodně se tomu věnují v Bavorsku. Mají tu i několik druhů. Půjdeme od začátku, takže Lagerbier neboli ležák, ten je vývozní a říká se mu světlé. Bayerisches Bockbier neboli bavorský kozel, to je něco podobného jako ten českobudějovický. Pšeničnému pivu se zde říká Weizenbier. To se ještě dále dělí. Russen je docela neobvyklé, protože se jedná o pšeničné pivo s citrónovou limonádou. Dále je tu Radler, což je dobře známé i u nás a je v podstatě stejné jako Russen, akorát, že není pšeničné. Nejprodávanějším pivem, tedy minimálně v Bavorsku je Bayerisches Pilsbier neboli bavorské světlé pivo.  


 


Nyní se podíváme na slibovaný Oktoberfest. Nejznámější a největší pivní festival na světě se koná každý rok v Mnichově, trvá více než dva týdny, konkrétně šestnáct dní a končí obvykle první říjnovou neděli. Mnoho lidí neví, jak to vlastně vzniklo, musíme upozornit, že ne žádnou pijatykou. Začalo to v roce 1810, kdy se ženil korunní princ Ludvík Bavorský a oslavoval s celým městem a od toho to vzešlo. Co se týká návštěvnosti, tak je kolosální, protože se skoro vždycky pohybuje okolo šesti milionů lidí, přičemž skoro tři čtvrtiny pochází z Bavorska.  


 


Pochopitelně, kdo není místní, může si všimnout typického oblečení – kloboučku s kozí srstí a bavorský kroj. Během Oktoberfestu se vypije pokaždé skoro třicet procent roční produkce zdejších pivovarů. Vloni například zdejší pivo stálo zhruba dvě stě padesát korun, tedy litr tupláku. Letos je tato slavnost naplánována na období od dvacátého září až do pátého října. Jako každý rok se pořadatelé spolu s pivovary a koneckonců i těmi, kdo zajistí občerstvení, těší, že budou mít vysoké výnosy. Jenom vloni byl výnos neuvěřitelných dvacet osm miliard korun. 


Foto © Depositphotos.com/Valentyn_Volkov