Tchaj-pej nebo také Taipei

front.post
front.public: 22. 01. 2019
time01 – obnovený-kopie

Hlavní město Čínské republiky, které leží na ostrově Tchaj-wan. V tomto městě žije více než dva a půl milionu lidí. Najdete tu například i druhou největší budovu světa, kterou je mrakodrap Tchaj-pej 101, ale o tom až později.  Pokud se sem vydáte v létě, počítejte s tím, že je zde velmi horko a vlhko. Politiku opět vynecháme a budeme se zabývat krásami tohoto města. Ještě pro úplnost dodáme, že místní ekonomika žije především z průmyslů, a to z elektroniky, textilu, hutnictví, ale také se tu zabývají stavbou lodí nebo výrobou motocyklů.   Začneme už zmíněným mrakodrapem. Číslo 101 znamená, že má sto jedna pater klasicky a k tomu pět pater pod zemí. Jeho výška je navíc pět set devět metrů, přičemž je zajímavé, že ho dokončili v roce 2004. Slavnostně otevřen byl na silvestra téhož roku.  


 


  


Národní palácové muzeum je naprostým skvostem, najdete zde skoro sedm set tisíc kusů uměleckých děl z Číny. Hlavní větev sbírek, pochází z tzv. Zakázaného města, což bylo místo císařských sbírek. Najdete tu nejenom artefakty z řady například keramiky, ale i knihy, dokumenty a další zajímavosti.   Zahradní scéna neboli Lin Family Mansion and Garden, je místo, kde můžete vidět úplně přesnou ukázku klasické čínské architektury v zahradním slova smyslu. Tohle místo tu stojí už od roku 1847. Její rozloha je zhruba pět akrů, tedy necelých. Jméno nese po rodině Lin, která ji založila.  


 


Bitan neboli Zelené jezero – hojně využívaná turistická část Taipei. Najdete tu například visutý most, který je však pouze pro pěší neboli v překladu pro chodce. Kromě v uvozovkách zelené vody, je zde spoustu restaurací, ale i karnevalové aktivity, přičemž si můžete půjčit šlapadlo. Pro milovníky hradů a podobných věcí tu máme také jednu libůstku. Fort Santo Domingo – tvrz z doby španělské z roku 1629. Je postavená klasicky z kamene a cihel. Původně byla bílá, po válce ji nechali přemalovat na červenou. V průběhu let se rekonstruovala a v roce 2005 se stala populární turistickou destinací, nejen pro Asiaty.


Foto © Depositphotos.com/elwynn