Byl to Karel IV., kdo k nám přivezl víno z Francie a zasloužil se o založení vinohradů v Praze. Víno je alkoholický nápoj, získaný zkvašením rmutu nebo moštu z hroznů vinné révy.
Rmut, to jsou narušené slupky hroznů a zkvašený rmut je alkoholové kvašení vinných kvasinek. Kvasinky se přemění z cukru na etanol. Tento proces je velmi důležitý, takřka nejdůležitější pro výslednou kvalitu vína.A mošt? Mošt získáme lisováním hroznů nebo rmutu. K samotné vinné révě není nutné něco dodávat, snad jen, že je to liánovitá rostlina, která původně rostla na okrajích lesů.
Víno je vnímáno nejen jako lahodné, příjemné, povzbudivé, ale i jako zdravý nápoj. Podporuje činnost zažívacího ústrojí, srdce a krevního oběhu. Základní dělení vína je dle jeho barvy. Rozeznáváme víno bílé, růžové a červené. Bílé víno vyráběné lisováním rmutu nebo lisováním celých hroznů, je z hroznů bílých, zelených, šedých nebo červených. Růžové víno je vyráběné z hroznů modrých. Červené víno se vyrábí kvašením rmutu pouze z modrých hroznů. Postupným zvyšováním alkoholu ve rmutu se vyluhuje barvivo ze slupek hroznů do moštu, vykvašený rmut se pak lisuje.
Další dělení vína je dle obsahu cukru. Rozeznáváme víno suché, polosuché, polosladké a sladké. Dle třídy a druhu se rozděluje víno na stolní, jakostní, jakostní s přívlastkem, přírodní a mešní. Mezi ostatní vína pak patří vína likérová, aromatizovaná, vermut, vína perlivá a šumivá. Speciální víno je např. Tokaj, Sherry, Beaujolais, Champagne, Portské.
Duležitá je teplota vína, protože víno, které je podchlazené, každému nevoní a víno, které je teplé, nemusí chutnat. Bílé víno, které se především podává ke studeným předkrmům by mělo být vychlazené přibližně na 12°C, sladká vína pak na 15°C. Růžové víno, jehož teplota by měla být mezi 13°C a 14°C, se nejčastěji podává k moučníkům. K biftekům, ke tmavým masům, k plesnivým sýrům chutná nejlépe víno červené s teplotou mezi 17°C a 18°C, některá vína i s teplotou 20°C.
Co se týká složení vína, obsahuje 80-90% vody, podíl alkoholu 8-15%, cukrů 0,2-5%, dále jsou to kyseliny, glycerol, minerální látky, bílkoviny, polyfenoly, aromatické látky, vitamíny. Teď už zbývá pouze dodat, abyste při výběru a nákupu vína nešetřili a dopřáli si opravdu jeho kvalitu před kvantitou