10 neznámých faktů o Vánocích

front.post
front.public: 18. 12. 2014
time00-kopie – obnovený
S blížícími se Vánočními svátky přibývá množství přání k hezkému prožití Vánoc a šťastného nového roku. Často přijde mnoha lidem přání i ze zahraničí. Jak to chodí o Vánocích v Americe, všichni víme, ale jak je to v ostatních zemích?  Připravili jsme si pro Vás deset neznámých faktů o Vánocích ve světě, o kterých jste jistě nevěděli.

 


  • První vánoční stromeček se objevil už roku 1521 v Alsasku. Nicméně již staří Keltové používali stromy k dekoraci během zimního slunovratu jakožto symboly života.

  • Co by si přály, sepíšou děti ve Velké Británii do dopisu, který pak vhodí do krbu. Což činí pro Santu Klause, nástupce dřívějšího „Otce Vánoc“a obdobu našeho Ježíška, ještě těžší oříšek.

  • V Irsku nechávají po celou Štědrou noc rozsvíceny svíčky za okny jako maják, který by měl navigovat „Svatou rodinu“ na oslu a zavést je do světnic Irů. Zároveň mají dávat teplo a světlo potřebným.

  • Dárky ve Francii nosí Papa Noël, tedy starý vousatý muž se spoustou dárků pro děti. Dostává od dětí dopisy s jejich přáními a má létající saně tažené soby. Uhádnete, která vánoční postava se Papa Noëlem nechala inspirovat?

  • Skoro po celém Německu na Štědrý den prochází Christkind, německý bráška našeho Ježíška. Ten si na roznášení dárků osedlává vítr. V severních oblastech pak děti navštěvuje Weihnachtsman. Jedná se o takového zrzavého Krakonoše, který má v jedné ruce maličký nazdobený stromeček a přes rameno velký pytel s dárky. Večeří se zde porůznu, ale často se jedí, jako u nás, ryby.

  • Do Brazílie z Francie pravidelně cestuje Papa Noel. Dle legendy ovšem žije v Grónsku. Když přijíždí do Brazílie na dovolenou, přizpůsobuje se místním přírodním podmínkám a převléká se ze svého teplého oblečení do lehké košile a kalhot.

  • Během sovětské diktatury nebyly Vánoce na Ukrajině oficiálně slaveny. Namísto nich byly ukrajinským soudruhům předkládány prázdniny spojené s příchodem Nového roku. Ukrajinci se ale nedali a v roce 1991, kdy Ukrajina získala nezávislost, se Vánoce staly opět oficiálním svátkem, během nichž se servíruje při štědrovečerní večeři dvanáct chodů, aby se uctilo všech dvanáct apoštolů.

  • Ve Finsku děti jako jediné na světě svého obdarovatele vidí – tradice nošení dárků tak v této zemi připomíná daleko více našeho Mikuláše než náš Štědrý večer.

  • Do Afriky Vánoce dorazí v polovině místních letních prázdnin. Vánoční svátky jsou tedy místními křesťany chápány převážně z církevního hlediska. Dárky se dávají jen minimálně, a když – tak hlavně dětem a praktické, například školní pomůcky nebo oblečení. Sváteční večeře tady často probíhá pod širým nebem a servíruje se rýže, vařené maso a ovoce.

  • No a co nevíme o zvycích v Čechách? Tak například je velkým zvykem posílat SMSky na poslední adventní neděli, Štědrý den nebo Silvestr. Jak potvrzuje Veronika Kliská z LAMA mobile, zvedá se objem odeslaných zpráv o Vánocích každý rok o stovky, ne-li tisíce procent.


Foto © Depositphotos.com/d.travnikov